Charakterystyka taśm przenośnikowych

Przenośnik taśmowy jest urządzeniem, dzięki któremu możliwy jest transport wszelkiego rodzaju materiałów – zarówno większych, jak i drobnych o różnej konsystencji. Przenośniki stosowane są w wielu obszarach przemysłu: w kopalniach, zakładach produkcyjnych, sortowniach, halach magazynowych czy fabrykach. Transportowanie towarów odbywa się za pomocą taśmy przenośnikowej. Czym charakteryzują się wspomniane taśmy?

Czym jest taśma przenośnikowa?

Obecnie wykorzystuje się bardzo wiele różnego rodzaju urządzeń służących do transportowania towaru. Jednak w dalszym ciągu to właśnie taśma przenośnikowa jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Charakteryzuje ją przede wszystkim niezwykle prosta konstrukcja. Taśma transportowa połączona w pętlę i wsparta na rolkach jest gwarancją skuteczności w przewożeniu wielu rodzajów materiałów. Całość bardzo często napędzana jest za pomocą silnika elektrycznego, który odpowiada za wprawianie w ruch bębna napędowego przenośnika – a to wpływa na poruszanie się całego układu. Taśmy przenośnikowe są najczęściej wykonywane z:

  • silikonu,
  • gumy,
  • tworzywa elastycznego.

Zdarzają się również taśmy wykonane z bawełny. Rodzaj materiału, jaki został zastosowany do produkcji taśmy przenośnikowej, w głównej mierze uzależniony jest od konkretnego modelu oraz surowca, jaki ma być transportowany.

Taśmy przenośnikowe – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Najbardziej uniwersalna taśma przenośnikowa wykonana jest z mieszanki gumy oraz tkaniny. Tego rodzaju połączenie pozwala na jej używanie w skrajnych temperaturach – od -25˚C do nawet +60˚C. Jak podkreśla specjalista z firmy WILHELM HERM. MÜLLER POLSKA SP Z O.O.:

Ten rodzaj taśmy wykorzystywany jest w większości odłamów produkcji. Używa się jej do transportu materiałów budowlanych, paliw stałych, metali. Taśma służy również do transportowania żywności oraz jest często wykorzystywana np. w rolnictwie – dodaje.

  • Taśmą o ogólnym zastosowaniu jest również ta posiadająca gumowe profile. Ten rodzaj stosowany jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy transport odbywa się pod kątem w odniesieniu do osi poziomej. Dzięki zastosowaniu profili można uniknąć niekontrolowanego staczania się transportowanych przedmiotów. Ten rodzaj taśmy bardzo często używany jest np. w kopalniach, gdzie służy do transportowania kamieni, żwiru.
  • W przypadku konieczności transportowania materiałów, które zawierają w sobie olej, smar lub rozpuszczalniki organiczne zaleca się stosowanie taśmy wykonanej z mieszanki tkanin oraz gum olejoodpornych. W praktyce ten rodzaj taśmy wykorzystywany jest przede wszystkim w branży energetycznej oraz do transportu materiałów wtórnych, np. biomasy.
  • Do transportu materiałów, które mają zwiększony współczynnik ścieralności – np. koksu czy fosforytu – konieczne jest zastosowanie taśmy przenośnikowej wykonanej z mieszanki trudnościeralnej.

Taśmy przenośnikowe to obecnie podstawa transportu w niemal wszystkich obszarach przemysłu.

śr. ocena 5 / głosów 6