spalinowe wozki widlowe

Charakterystyka spalinowych wózków widłowych

Wózki jezdniowe z napędem silnikowym, potocznie nazywane wózkami widłowymi, używane są do transportu ładunków o bardzo dużej masie na niewielkie odległości, a więc głównie w transporcie wewnątrzzakładowym. Rozróżniamy kilka rodzajów wózków silnikowych, ze względu na stosowany napęd.

Współcześnie najczęściej wykorzystywane są wózki widłowe z napędem spalinowym i elektrycznym – mówi specjalista z firmy IPZ.

Wózki widłowe napędzane elektrycznie są oczywiście wynalazkiem nowszym niż te z napędem spalinowym, jednak trudno jednocześnie ocenić, czy są lepsze. Dlaczego w dalszym ciągu wózki spalinowe nie tracą sympatyków?

Dlaczego wózek spalinowy?

Napęd, w jaki wyposażony jest wózek jezdny podnośnikowy, jest jednym z najważniejszych czynników wyboru maszyny do przedsiębiorstwa. Silnik urządzenia wpływa bowiem nie tylko na koszty eksploatacji.

Najważniejszym atutem wózków spalinowych w starciu z tymi napędzanymi elektrycznie, jest brak konieczności czasochłonnego, a więc bardzo kłopotliwego w firmie ładowania maszyny. Podczas gdy silniki elektryczne wymagają ładowania, które trwa nawet do 8 godzin i praktycznie wyłącza maszynę z użycia, wózki z napędem spalinowym mogą pracować nieprzerwanie.

Wózek z silnikiem spalinowym – ale jakim?

Obecnie produkowane są spalinowe wózki widłowe z napędem wysokoprężnym, benzynowym oraz benzynowym z instalacją LPG lub CNG.

Te pierwsze zachęcają przede wszystkim obniżonym zużyciem paliwa, a także zdolnością do pracy nawet w bardzo ciężkich warunkach. Wadą wózków z napędem wysokoprężnym jest stosunkowo wysoka cena zakupu. Co więcej, tego typu maszyny charakteryzują się także podwyższoną emisją dwutlenku węgla, co uniemożliwia stosowanie ich wewnątrz zamkniętych pomieszczeniach.

Jeżeli więc wózek ma być stosowany wewnątrz magazynu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup lub wynajem urządzenia z napędem benzynowym albo na gaz – podpowiada nasz rozmówca z firmy IPZ.

Wg statystyk takiego wyboru dokonuje aż 40% osób decydujących się na zakup własnego wózka widłowego.

śr. ocena 4.5 / głosów 2