Charakterystyka i rodzaje pomp dozujących

Pompy dozujące są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie jest potrzeba precyzyjnego dozowania cieczy w określonym czasie. Urządzenia te są szeroko stosowane m.in. w oczyszczalniach ścieków oraz wody, w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Nowoczesne pompy dozujące gwarantują dokładną i bezpieczną pracę. Jak działają te urządzenia i jakie ich rodzaje są dostępne w sprzedaży?

Zasada działania pomp dozujących

Pompy dozujące są urządzeniami o niewielkiej wydajności, które umożliwiają przetłaczanie lub dozowanie precyzyjnej ilości różnych rodzajów cieczy. Proces dozowania substancji ciekłych polega na dokładnym kontrolowaniu prędkości oraz czasu ich przepływu. Dostępne są pompy, które posiadają regulowaną wydajność albo są sterowane za pomocą impulsów elektromagnetycznych. Ich wybór zależy od konkretnego zastosowania danego urządzenia.

Szeroko używane są także pompy dozujące posiadające układy wielogłowicowe, które pozwalają na jednoczesne dozowanie różnych rodzajów mediów przy wykorzystaniu jednego napędu pompy. Pompy dozujące działają na zasadzie zasysania ściśle określonej ilości cieczy, które następuje w chwili wykonywania ruchu zwrotnego elementu wypierającego obecnego w tym urządzeniu. Wydajność pompy dozującej nie jest stała, zmienia się bowiem w zależności od nastawy długości skoku oraz ilości dawek cieczy przypadających na jednostkę czasu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie stałej dokładności dozowania cieczy. Dystrybucją tego typu urządzeń zajmują się firmy specjalizujące się w produktach i systemach uzdatniania wody, takie jak np. Global Concepts 2000.

Rodzaje pomp dozujących:

  • Pompy tłokowe – ich organem roboczym jest nurnik, którego ruch powoduje zwiększanie lub zmniejszanie się przestrzeni roboczej. Dzięki cofaniu się cieczy wytwarzane jest podciśnienie, które powoduje jej zassanie do przestrzeni roboczej. Ściśnięta ciecz trafia następnie na wyższy poziom, skąd jest dozowana.
  • Pompy membranowe – działają za pomocą membrany, której ruch posuwistozwrotny umożliwia zassanie cieczy do komory pompy, skąd trafia do dalszego obiegu. Pompy membranowe nie przeciekają, można je wykorzystywać do cieczy pozostawiających osady oraz do zawiesin i cząstek stałych.
  • Pompy perystaltyczne – ciecz jest przepychana przez elastyczny przewód za pomocą specjalnych rolek. Pompy tego rodzaju są szczelne, a ciecz nie ma kontaktu z żadnymi, oprócz rurek, elementami urządzenia. Doskonale sprawdzają się do tłoczenia cieczy o lepkiej konsystencji, o właściwościach ściernych oraz do dozowania substancji agresywnych.
  • Pompy zębate – składają się z dwóch jednakowych kół zębatych ciasno osadzonych w korpusie pompy. Ich obracanie się przenosi ciecz z komory ssawnej do komory tłocznej. Pompy zębate posiadają prostą konstrukcję i wysoką niezawodność pracy.
śr. ocena 5 / głosów 3