Charakterystyka odkurzaczy przemysłowych

Zakłady przemysłowe i produkcyjne są obwarowane prawem, według którego oczekiwany jest od nich wyższy poziom czystości. Wynika to faktu, że przemysł często wiąże się z żywnością, którą spożywamy, i innymi materiałami, z którymi mamy styczność na co dzień. Inny jest także charakter zanieczyszczeń, odpadów i pozostałości po pracy. I tu z pomocą przychodzą odkurzacze przemysłowe.

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacze przemysłowe to sprzęt o większych możliwościach niż odkurzacze domowe, ale z drugiej strony są one także mocno wyspecjalizowane, tak aby idealnie spełniały one swoje zadanie. Różne prace budowlane generują różne zanieczyszczenia. Producenci wyróżniają trzy zasadnicze klasy. Podstawą podziału była klasyfikacja pyłów według normy EN 60335-2-69 z roku 1997. Klasy są dostosowane do maksymalnego dopuszczalnego stężenia pyłów w powietrzu, wyrażanego w mg/m3. W oparciu o te klasy wyróżniamy z kolei trzy klasy odkurzaczy przemysłowych: L (low), M (medium) i H (high).

Z odkurzaczy klasy L będzie miała pożytek branża stolarska, a także osoby przeprowadzające drobne remonty. Sprzęt klasy L nadaje się bowiem do usuwania drobnego pyłu (np. z drewna, z gipsu) , piasku i żwiru.

Odkurzacze przemysłowe klasy M radzą sobie z pyłem z drewna i materiałów drewnopochodnych, a także gipsu, lakierów i farb.

Odkurzacze klasy H są przeznaczone do zadań specjalnych, czyli usuwania niebezpiecznych substancji, takich jak np. azbest, pleśń, wata szklana, substancje rakotwórcze i szkodliwe.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza przemysłowego?

Odkurzacz ma kilka parametrów, które powinny stać się przedmiotem zainteresowania osoby dokonującej wyboru. Są to przede wszystkim: moc silnika, wielkość zbiornika, długość przewodu, możliwości poszerzania funkcjonalności sprzętu dzięki dodatkowym elementom, waga i mobilność oraz zbiornik (typ, pojemność).

Moc silnika decyduje o mocy ssania. Odkurzacze przemysłowe zaczynają się od 1000 W mocy. Co do pozostałych cech, nasze oczekiwania będą się różnić w zależności od tego, do czego używamy odkurzacza. Zawsze jednak przydaje się większy zbiornik i szeroka gama osprzętu. Dobry odkurzacz przemysłowy powinien stanowić zakończenie wszelkich prac budowlanych i innych, przy których pomocne będą elektronarzędzia (dostępne na www.rolmasz-zary.pl).

śr. ocena 5 / głosów 5