Charakterystyka kotłów peletowych

Pelet jest ekologicznym paliwem opałowym. Produkuje się go z trocin, wiórów i innych odpadów drzewnych, a gotowy materiał opałowy ma postać czystego granulatu, który sprzedawany jest w workach. Ekologiczność peletu polega nie tylko na tym, że produkowany jest z naturalnych surowców odnawialnych.

Ogrzewanie budynków za pomocą peletu wymaga zastosowania odpowiednich kotłów – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Nibe-Biawar, dystrybutora kotłów peletowych marki Pellux.

Duża wydajność energetyczna peletu sprawia, że może być stosowany zarówno do ogrzewania niewielkich domów jednorodzinnych, jak i dużych obiektów przemysłowych. Wybór właściwego kotła na pelet uzależniony jest od indywidualnych potrzeb danego budynku.

Maksymalnie uproszczona obsługa

Korzystanie z kotów peletowych jest wyjątkowo łatwe. Wszystkie procesy związane z obsługą pieca peletowego są zautomatyzowane, dzięki czemu zasilanie nim centralnego ogrzewania nie wymaga wysiłku. Nowoczesne kotły na pelet wyposażone są w termostat oraz funkcję elektrycznego zapłonu. W pełni zautomatyzowane jest również wygaszanie pieca, a także czyszczenie rusztu i wymiennika kotła.

Problemów nie przysparza również zaopatrywanie pieca. Kotły peletowe posiadają zbiorniki o pojemności od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów, a taka ilość paliwa zapewnia nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka dni, nawet do tygodnia. Zbiorniki z podajnikiem automatycznie dozują kolejne dawki opału, co gwarantuje maksymalną wygodę użytkowania pieca. Manualna obsługa kotła sprowadza się zatem do uzupełniania zbiornika i sporadycznego usuwania popiołu z szuflady.

Sterowanie kotłem peletowym

Najnowocześniejsze kotły do spalania peletu posiadają funkcję zdalnego sterowania. Oznacza to, że ustawienie pożądanej temperatury powietrza w pomieszczeniach oraz wody użytkowej i pełna kontrola nad procesem spalania odbywa się za pośrednictwem Internetu, z wykorzystaniem komputera lub urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet.

Wysoka sprawność pieców peletowych w połączeniu z dużą wydajnością energetyczną naturalnego paliwa, łatwość obsługi kotła oraz fakt, że ten materiał opałowy jest nieporównywalnie czystszy od innych paliw stałych sprawia, że rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Po kotły peletowe do zasilania centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej sięga coraz więcej osób, które cenią sobie wygodę, oszczędność i dbałość o środowisko naturalne.

śr. ocena 5 / głosów 3