kotly automatyczne

Charakterystyka kotłów automatycznych

Spalanie paliw stałych, ciekłych lub gazowych w celu podgrzania nośnika ciepła to główne zadanie kotłów. Ich obecne konstrukcje mają na celu poprawienie sprawności systemów grzewczych, zredukowanie emisji zanieczyszczeń, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii oraz opracowanie nowych niskoemisyjnych technologii. W skrócie – automatyczne kotły są bardzo wygodne w użytkowaniu. Oto ich krótka charakterystyka.

Ekologiczność cechą kotłów automatycznych

Kotły automatyczne nie wymagają tak częstej obsługi, jak tradycyjne. Są one droższe, ale zalet jest o wiele więcej – można powiedzieć, że to istne skarby w domu. Ich cechą jest ekologiczność, można w nich spalać eko-groszek, miał lub pellet – w zależności od specyfikacji kotła. Automatyczne wersje kotła posiadają palenisko, które spala porcję paliwa niezbędną do otrzymania pożądanej temperatury wody. Ponadto, są wyposażone w sterownik, wentylator oraz podajnik paliwa wraz z silnikiem.

Wygodne użytkowanie

Obsługa automatycznych kotłów nie nastręcza problemów – wystarczy okresowo napełniać pojemnik zasypowy paliwem oraz opróżniać popielnik. Zwykle robi się to co 3-14 dni, w zależności od pory. Tak mała ingerencja palacza w działanie kotła jest możliwa dzięki sterownikom adaptacyjnym, które dobierają parametry pracy wraz ze zmieniającymi się warunkami – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Automatyczny podajnik paliwa służy również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu taki kocioł jest najlepszym źródłem ciepła w domu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że droższe kotły posiadają palniki retortowe II generacji, które przyjmują również węgiel i miał gorszego gatunku, co obniża koszty ogrzewania – zauważa ekspert Zakładu Urządzeń Grzewczych PolSpaw Sawiccy, który jest bardzo doświadczoną firmą produkującą całą gamę stalowych, ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe.

śr. ocena 4.7 / głosów 3