Charakterystyka koszy hartowniczych

Kosze hartownicze wykorzystywane są do wyżarzania i hartowania elementów w piecach hartowniczych. Produkowane są z wysokostopowej stali żaroodpornej, odpornej na wysoką temperaturę i odkształcenia. Kosze te mogą mieć formę kwadratową albo okrągłą. Przedstawiamy krótką charakterystykę koszy hartowniczych.

Kosze hartownicze, zwane też żaroodpornymi, pozwalają na wyżarzanie oraz hartowanie elementów w piecach hartowniczych. W zależności od wymaganej wytrzymałości kosza, mogą być wykonane z siatek plecionych, zgrzewanych oraz z blach perforowanych. Średnica drutu, wielkość oczka i wysokość kosza dostosowywane są do wymagań klienta. W celu wzmocnienia konstrukcji, kosze mogą także posiadać użebrowanie.

Zastosowanie

Kosze hartownicze stosowane są przede wszystkim w piecach wgłębnych i komorowych, gdzie procesy obróbki cieplnej wykonuje się się w różnego rodzaju koszach oraz tacach z możliwością piętrowania. Mogą być także być stosowane w piecach przelotowych, rolkowych i przepychowych do układania różnego rodzaju hartowanych elementów, umożliwiając ich transport i zabezpieczając je przed wpadaniem do pieca, w tym wanny olejowej.

Kosze hartownicze mogą zostać wykonane według parametrów spełniających indywidualne wymagania klienta (na podstawie przekazanej dokumentacji technicznej), z uwzględnieniem kształtu oraz wymiaru elementów. Można je modyfikować i wyposażyć w dodatkowe elementy wzmacniające, jak np. stelaże czy specjalne łączenia. Dzięki temu, kosz hartowniczy zostanie dokładnie dopasowany do wymiarów pieca, w którym będzie pracować.

Z czego produkuje się kosze hartownicze?

Proces hartowania to rodzaj obróbki przebiegających w wysokich temperaturach, dlatego kosze hartownicze powstają z materiałów żaroodpornych odpornych na zniekształcenia w trakcie pracy. Przystosowane są do pracy w temperaturach sięgających średnio do 1050 stopni Celsjusza.

– Przykładowymi materiałami, z których produkujemy kosze hartowane jest stal żaroodporna nr 1.4841, 1.4828, a także stal wysokoniklowa np. Inconell600. Oczywiście mogą być to także inne materiały żaroodporne wskazane przez Klienta – wyjaśnia specjalista repezentujący firmę Tokar z Lublińca.

Pamiętajmy, że kosze pracują w ekstremalnych temperaturach, dlatego muszą być wykonywane wyłącznie z materiałów najwyższej jakości przez producentów posiadających wiedzę i umiejętności sprzyjające tworzeniu wysokiej klasy artykułów. Wybierając producenta koszy hartowanych, najlepiej kierować się jego doświadczeniem i dotychczas wykonanymi projektami.

śr. ocena 5 / głosów 2