Charakterystyka dobrej stacji kontroli pojazdów

Dbałość o dobry stan techniczny samochodu to gwarancja niezawodności pojazdu oraz bezpieczeństwa na drodze. Każdy kierowca ma obowiązek dokonywać okresowych badań w celu sprawdzenia, czy jego auto jest sprawne i nie stwarza zagrożenia na drodze. Badania takie przeprowadzone są przez uprawnione stacje kontroli pojazdów. Po czym poznać, że dana placówka wykonuje swoje zadanie należycie?

Zezwolenie na prowadzenie działalności

Pierwszą i najważniejszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest legalność stacji kontroli pojazdów. Istnieją dwa rodzaje tego typu placówek – podstawowe, w których można dokonać kontroli samochodów o masie do 3,5 tony, oraz okręgowe, zajmujące się kontrolowanie wszystkich rodzajów pojazdów drogowych, a więc zarówno samochodów osobowych, motocykli, ciężarówek jak i pojazdów specjalistycznych. Każda stacja kontroli powinna posiadać odpowiednie uprawnienia do prowadzenia działalności oraz spełniać wymogi ujęte w rozporządzeniu Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Dotyczą one między innymi oznaczenia stacji (niebieski szyld z białym napisem, zawierający informacje o rodzaju stacji oraz jej kodzie rozpoznawczym) oraz niezbędnego wyposażenia do przeprowadzania kontroli pojazdów.

Członkostwo w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów to organ zrzeszający na zasadzie dobrowolności przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Przynależność do PISKP daje pracownikom danej stacji możliwość uczestniczenia w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, a tym samym jakość oferowanych usług.

Autoryzacja producenta

Bardzo dobrym znakiem, świadczącym o wysokim profesjonalizmie stacji kontroli, jest autoryzacja nadana przez znaną marką samochodów. Czołowi producenci aut mają bardzo wyśrubowane wymagania co do jakości usług swoich partnerów, zatem wybierając się do stacji współpracującej z daną marką możemy mieć pewność, że kontrola lub naprawa naszego auta zostanie wykonana sprawnie i rzetelnie.

Profesjonalizm załogi

O jakości usług stacji kontroli świadczy w dużej mierze podejście jej pracowników. Wystarczy jedna rozmowa z obsługą, by przekonać się czy pracujący w niej specjaliści podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie. Dobry mechanik przed podjęciem jakiegokolwiek zlecenia przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem auta, pyta między innymi o styl jazdy, eksploatacje auta oraz usterki z przeszłości. Jest w stanie również bardzo szczegółowo wytłumaczyć wszelkie niejasności związane ze stanem auta. Wysokiej jakości usługi z zakresu diagnostyki i napraw różnego rodzaju pojazdów samochodowych znajdziemy w ofercie firmy Faben, posiadającej stacje kontroli w Pruszkowie oraz Jankach.

śr. ocena 5 / głosów 11