Charakterystyka czujników ciśnienia

Czujniki ciśnienia to elementy pomiarowe, których zadaniem jest przetwarzanie wartości fizycznej ciśnienia na wartości elektryczne, które odpowiadają określonej wartości ciśnienia. Do ich budowy wykorzystywane są różne materiały, np. silikon, ceramika albo metale. Czujniki ciśnienia wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu i stanowią gwarancję bezpieczeństwa oraz poprawnej pracy urządzeń.

Czujniki ciśnienia – rodzaje i zastosowanie

Czujniki ciśnienia stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest mierzenie ciśnienia bezwzględnego, względnego oraz nadciśnienia. Znajdziemy je więc m.in. w pompach, kompresorach, systemach hydraulicznych oraz samochodowych systemach hamulcowych. Są także wykorzystywane w instrumentach medycznych służących do pomiaru ciśnienia krwi oraz płynów, a także przy pomiarach ciśnienia w samolotach. Istnieje wiele rodzajów czujników służących do pomiaru ciśnienia. Mogą to być np. czujniki cienkowarstwowe, czujniki grubowarstwowe i czujniki piezorezystancyjne.

Różnice technologiczne między nimi wynikają z użycia do ich produkcji różnych materiałów i różnej konstrukcji poszczególnych czujników. Czujniki ciśnienia stosuje się najczęściej do pomiarów ciśnienia gazów, objętości cieczy oraz wagi ciał stałych. Najczęściej spotykanymi obecnie czujnikami są wspomniane czujniki piezorezystancyjne. Do ich konstrukcji wykorzystuje się membranę wykonaną z silikonu. W swoim działaniu wykorzystują one efekt powstający w wyniku zmiany rezystancji elektrycznej w materiałach półprzewodnikowych. Czujnikami ciśnienia zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak np. producent elektroniki i automatyki przemysłowej – Emag Serwis z Katowic.

Wybór odpowiedniego czujnika ciśnienia – na co zwracać uwagę?

Ważnym kryterium doboru odpowiedniego czujnika ciśnienia są warunki jego pracy. Od tego zależy bowiem materiał, z którego wykonany powinien być czujnik. W zależności od tego, czy dany czujnik będzie mierzył ciśnienie cieczy, czy też gazów, należy wybrać urządzenie o odpowiedniej budowie i wykonane z materiału odpornego na działanie korozji. Czujniki ciśnienia mogą mieć bowiem budowę z zamkniętym portem (do cieczy), jak i otwartym, do mierzenia ciśnienia gazów. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór czujnika ciśnienia wykonanego ze stali nierdzewnej, która zwiększa wytrzymałość urządzenia. Wybierając czujnik do pomiaru ciśnienia, należy wziąć także pod uwagę zakres ciśnień, jakie będzie on mierzył i zdecydować się na czujnik, który posiada dopuszczalne ciśnienie pomiarowe o około 50% większe niż przewidywalne ciśnienie maksymalne. Ważnym kryterium doboru czujnika ciśnienia jest także dokładność wykonywanych przez niego pomiarów.

śr. ocena 5 / głosów 1