Charakterystyka brykieciarek hydraulicznych

Brykieciarka hydrauliczna ma zastosowanie w przerobie biomasy i innych materiałów pochodzenia roślinnego, które podlegają brykietowaniu. Są to odpady pochodzące z przetwórstwa drzewnego, takie jak trociny i zrębek, a także inne materiały biodegradowalne – słoma lub susz owocowy. W naszym artykule krótko charakteryzujemy brykieciarkę hydrauliczną – sprawdzamy, jakie ma zalety i na czym polega jej praca. Zapraszamy do lektury.

W jaki sposób działają brykieciarki hydrauliczne?

Brykieciarki wykorzystuje się głównie w procesie produkcji ekologicznego materiału opałowego, czyli brykietu przemysłowego i kominkowego. Ze względu na rodzaj zewnętrznych sił przekazywanych na zespół prasujący wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń: brykieciarki mechaniczne, gdzie zespół prasujący napędzany jest silnikiem elektrycznym, oraz brykieciarki hydrauliczne, które są tematem naszego artykułu i w których wykorzystywana jest siła pochodząca z energii płynu, będącego pod ciśnieniem.

Praca brykieciarki hydraulicznej zaczyna się od załadunku materiału wyjściowego przez mechanizm podający do komory zagęszczającej i dalej do komory prasowania. Następnie jest on sprasowywany pod wysokim ciśnieniem, które powinno być odpowiednio dopasowane do wykorzystywanego w procesie produkcji brykietu surowca, i formowany w pożądany kształt, np. w kostkę, walec lub ośmiokąt. Brykiet opuszcza po tym komorę prasującą i transportowany jest do sekcji pakowania i przechowywania gotowego produktu.

Brykieciarka hydrauliczna zbudowana jest z podstawy i komory prasującej, a wykorzystane w niej rozwiązania z obszaru hydrauliki siłowej i automatyki znacząco wpływają na przebieg procesu produkcyjnego – w zależności od zastosowanych zasilaczy hydraulicznych oraz siłowników można uzyskać szeroki wachlarz wydajności danej maszyny.

Jakie są zalety brykieciarek hydraulicznych?

Praca z brykieciarką hydrauliczną przynosi dużo wymiernych korzyści, ponieważ prasa charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością w stosunku do zaimplementowanej mocy, a silna konstrukcja przystosowana jest do pracy ciągłej przez długi czas, nawet w najcięższych warunkach. Zalety brykieciarki, poza wspomnianą niezawodnością, uzupełniają: niski współczynnik zużycia energii, prostota obsługi, automatyczny cykl pracy oraz spora różnorodność prasowanego materiału, którym mogą być np. trociny, słoma, torf czy susz owocowy.

Brykieciarki hydrauliczne znajdują się w szerokiej ofercie firmy COMERC, która profesjonalnie doradza klientom, projektuje i montuje dla nich kompletne, zautomatyzowane linie do produkcji pelletu lub brykietu oraz nowoczesne rozwiązania z zakresu bioenergetyki, powstałe w oparciu o zaawansowane technologie.

śr. ocena 5 / głosów 4