Charakterystyka agregatów uprawowych

Agregatowanie, czyli łączenie różnych narzędzi w jedną maszynę, to rozwiązanie niezwykle popularne w rolnictwie i mające wiele zalet. Agregaty uprawowe czynią produkcję rolną bardziej efektywną i są dużym udogodnieniem dla rolników. Czym charakteryzują się agregaty uprawowe, jakie są ich zalety oraz rodzaje?

Agregaty uprawowe

Agregatami nazywamy zestawy różnych narzędzi połączonych w jedną całość. Kilka narzędzi, m. in. wałki przednie i tylne, napędzanych jest przez jeden ciągnik i pracuje uzupełniając się. Dzięki temu agregat łączy w sobie funkcje kultywatora, brony czy siewnika.

Zalety takiego rozwiązania wymienia specjalista reprezentujący firmę HYDRO-MASZ: Agregaty uprawowe to sposób na oszczędność czasu – kilka narzędzi w jednym zestawie oznacza mniej przejazdów, co z kolei przekłada się również na aspekt finansowy. Pozwala to bowiem zaoszczędzić na rachunkach za paliwo. Moc ciągnika jest maksymalnie wykorzystana, a wszelkie prace związane z uprawą, takie jak spulchnienie i wysiew, wykonywane są terminowo. Ponadto nie dochodzi przy tym do nadmiernego obciążania gleby. To więc znakomity sposób na obniżenie kosztów produkcji rolnej przy równoczesnym zwiększeniu jej wydajności.

Agregaty uprawowe przedsiewne

Wśród agregatów uprawowych możemy wyróżnić maszyny, które wykorzystywane są do doprawiania gleby w uprawie przedsiewnej, np. po orce. Agregaty przedsiewne mają na celu spulchnianie gleby, a także usuwanie brył i chwastów oraz jej wyrównywanie przygotowując tym samym do zasiewu. Tego typu agregaty wyposażone są zwykle w kultywator z zębami, w tym kilka rzędów wałków, zarówno przednich, jak i tylnych, które zapewniają dokładne mieszanie gleby i wnikanie w nią nawozów oraz wody.

Agregaty uprawowo-siewne

Zadaniem agregatu uprawowo-siewnego jest nie tylko spulchnienie i przygotowanie gleby pod zasiew, ale też samo wysiewanie. Wszystko dzięki wyposażeniu agregatu nie tylko w zestaw narzędzi, w którego skład wchodzą kultywator, zarówno wały tylny, jak i przedni, ale też dodatkowo w siewnik. Przygotowanie gleby i równoczesny zasiew przy jednym przejeździe ciągnika to zwiększenie wydajności produkcji rolnej, a przy tym oszczędność czasu i pieniędzy.

śr. ocena 5 / głosów 2