Cele i zadania centrum logistycznego

Centrum logistyczne to nie jest pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy robiąc zakupy zdobywamy się na refleksję nad tym, w jaki sposób to się dzieje, że trafiają do nas produkty z odległych części kraju czy kontynentu. Myślimy o tym, kto i gdzie je wyprodukował, rzadko o tym, w jaki sposób zostały dostarczone. Tymczasem stoi za tym ogromna praca ludzi w centrach logistycznych. Ich zadania to m.in.: transport, magazynowanie, przeładunek towarów.

Transport

Z logistyką kojarzymy głównie mijane centra przeładunkowe, ale przechowywanie i dystrybuowanie towarów nie byłyby możliwe, gdyby nie dobra organizacja transportu. Przewóz towarów trzeba zaplanować. By przebiegał sprawnie, centrum musi dysponować odpowiednią flotą pojazdów, utrzymywanych w dobrym stanie technicznym, zatrudnić wykwalifikowanych kierowców.

Do zadań centrum logistycznego należy też przygotowanie optymalnych tras dojazdu z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii GPS – wyjaśnia pracownik firmy Mark Spedition ze Szczecina – koordynowanie transportu, pozostawanie w kontakcie z kierowcą i dbanie z jednej strony o przestrzeganie wszelkiego rodzaju norm dotyczących przewozu, z drugiej o dobro klienta, któremu zależy przede wszystkim na szybkim otrzymaniu towaru.

Spedycja w centrum logistycznym

Często funkcja przewoźnika i spedytora jest łączona przez jedno centrum logistyczne. Spedycja jest wpisana w szersze działania logistyczne, obejmuje czynności związane ze zorganizowaniem przewozu towarów. Należy do nich przyjmowanie i analizowanie zleceń, znalezienie optymalnego środka transportu dla danego towaru, nadzorowanie podpisywania umów, dbanie o ubezpieczenia towarów, odprawę celną. Można to nazwać całościową opieką od momentu przygotowania i przyjęcia przesyłki do przekazania jej odbiorcy. W zależności od potrzeby centrum logistyczne w roli spedytora może zajmować się też sprzedażą towarów, a nawet przyjmowaniem za nie należności czy wykonywaniem cesji,

Magazynowanie i dystrybucja

Jednym z zadań centrum logistycznego jest również magazynowanie i dystrybucja towarów.  Obejmuje ich przyjmowanie i wydawanie, etykietowanie i znakowanie towarów, kontrolę jakości i ilości produktów, obsługę celną, przeładunki,  cross – docking oraz bezpieczne i  dostosowane do wymagań konkretnego ładunku składowanie, zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Przed zmagazynowaniem towarów warto zwrócić uwagę na standard magazynu: korzystanie z nowoczesnych technologii, właściwą dla danego towaru temperaturę i inne czynniki np. niepylącą podłogę oraz sprawny i efektywny system pracy całodobowej, dający klientowi pełne poczucie bezpieczeństwa.

śr. ocena 5 / głosów 5