Budowa komina systemowego SAMBUD – krok po kroku

Kominy systemowe to w pełni funkcjonalna alternatywa tradycyjnych kominów murowanych. Wykorzystanie prefabrykatów uprasza oraz przyspiesza pracę, obniża jej koszty, a rezultat ma wszystkie zalety typowego komina. Jak przebiegają roboty przy budowie komina systemowego? Prześledzimy je krok po kroku. Przybliżymy też zalety tego nowoczesnego rozwiązania.

Komin systemowy – zalety rozwiązania

Tradycyjnie wznosiło się kominy murowane. Uzyskanie szczelności, wysokiej wytrzymałości, stabilności oraz zachowanie pionu wymagały dużych nakładów czasu i pracy, a także precyzji. Jest jednak alternatywa.

Wiele z powyższych problemów rozwiązują kominy systemowe SAMBUD. Od tradycyjnych różnią się tym, że nie są tworzone od zera, lecz z półfabrykatów dostarczanych na plac budowy – wyjaśnia specjalista z firmy Komin-Flex.

To znacząco przyspiesza pracę i upraszcza ją na tyle, że komin systemowy może wznieść przeciętny pracownik budowy. Komin powstaje w 2‒3 dni, więc roboty są tańsze. Jakość i trwałość takiego komina nie odbiega od tradycyjnego. Możliwe jest dostosowanie komina systemowego do wymagań obiektu, np. stworzenie przewodu odpornego na działanie kwasów czy bardzo wysokich temperatur.

Jak wznosi się komin systemowy?

Komin systemowy składa się z systemu pustaków kominowych, wentylacyjnych lub kominowo-wentylacyjnych stanowiących obudowę dowolnego rodzaju wkładu kominowego wykonanego ze stali kwasoodpornej.

Wkład kominowy jest tak skonstruowany, aby mógł być wygodnie zamontowany do gotowej obudowy „od góry” – z poziomu dachu. W  trakcie budowy domu fachowcy wznoszą na fundamencie najpierw „słupek” obudowy komina zdolny pomieścić odpowiednią liczbę kanałów wentylacyjnych.

O rodzaju urządzenia grzewczego można zadecydować w trakcie wykańczania budynku, gdy znane będzie miejsce zabudowy. Wtedy obudowa jest uzupełniana o stalowy wkład kominowy. Powstaje trwały i właściwie dobrany komin. Dzięki takiej konfiguracji można stworzyć komin do oprowadzania spalin z kotła opalanego paliwami stałymi np. kominka, grzewczego urządzenia gazowego lub olejowego.

System SAMBUD  umożliwia proste i tanie wykonanie układów spalinowych rozdzielnych (SPS) lub współosiowych (WSPS), tzw. rura w rurze. Do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego oraz dostarczenia niezbędnej ilości powietrza możemy wykorzystać pojedynczy kanał obudowy, używając go jako miejsca umieszczenia przewodu spalinowego i przeznaczając pozostałą wewnątrz przestrzeń do zasysania powietrza bezpośrednio do kotła. W tym przypadku kocioł kondensacyjny łączymy z kominem łącznikiem współosiowym (WSPS) i przez uszczelnianą rozetę wprowadzamy do kanału obudowy komina już tylko pojedynczy przewód spalinowy. Rozwiązanie znacznie obniża koszty inwestycji, gdyż wykorzystywane są w znacznej części  pojedyncze elementy systemu SPS.

System SAMBUD jest uniwersalny i elastyczny. W każdej chwili można zmienić wkład i dostosować go do warunków, np. do innego urządzenia grzewczego.

śr. ocena 5 / głosów 5