kabiny proszkowe

Budowa i rodzaje kabin proszkowych

Kabiny proszkowe to przestrzenie wielozadaniowe. Zainstalowane w nich urządzenia służą nie tylko do efektywnego nakładania powłoki o zaplanowanej grubości. Dodatkowo mają za zadanie zebrać tę część proszku, która nie osiadła na elementach, tak by można było go ponownie wykorzystać. Kabiny proszkowe projektowane są w zależności od zapotrzebowania zakładu – w jaki sposób dokładnie?

Kabiny metalowe i z tworzyw sztucznych

Jeszcze dwadzieścia lat temu kabiny projektowane i produkowane były wyłącznie z elementów metalowych, przede wszystkim ze stali nierdzewnej. Dziś wykorzystuje się także elementy z tworzyw sztucznych. Farba proszkowa trudniej osiada na ściankach wykonanych z tworzyw sztucznych, przez co łatwiej jest ją usunąć. Kabiny, które wykonywane są z materiału, który nie przewodzi ładunków elektrycznych, pozwala na optymalne ukształtowanie pola elektrostatycznego. Rynek nie jest jednak w stu procentach zdominowany w kabiny ze ściankami wykonanymi z tworzyw sztucznych ze względu na wyższą cenę tego materiału. Kabina musi mieć odpowiednią objętość, dopasowaną do prędkości przepływu powietrza, ruchu pistoletów natryskowych, sterowanych za pomocą manipulatorów lub ręcznie przez operatora. Konieczne jest ustalenie, na jakiej wysokości umieszczone będą wentylatory, jak będzie wyglądał odzysk proszku i jego utylizacja. Przestrzeń dostępna wewnątrz kabiny musi być na tyle duża, by można było swobodnie malować elementy, ale i by możliwe było serwisowanie urządzeń wewnątrz i utrzymywanie w kabinie czystości i porządku.

Systemy zasilania i filtry

W kabinach mamy do wyboru dwa sposoby zasilania systemów napylania oraz odzyskiwania farb proszkowych. Systemy zasilania farbą dzielimy na podciśnieniowe i ciśnieniowe – dowiadujemy się w firmie ZUGiL-Projekt z Wielunia.

Każda zmiana napylanego materiału związana jest z koniecznością zmiany filtrów, które znajdują się w kabinie, na inny komplet. Gdyby kilka rodzajów różnych farb połączyły się ze sobą, mogłoby to spowodować wady tworzonych powłok. Powłoka mogłaby wówczas zawierać niedomalowania, nieciągłości i zmiany połysku. Dlatego istotna jest właściwie zaprojektowana wydajność filtrów, które działają na poprawne funkcjonowanie całego systemu sprawnej kabiny proszkowej.

śr. ocena 5 / głosów 6