lozyska barylkowe

Budowa i metody zastosowanie łożysk baryłkowych

Łożyska baryłkowe zostały stworzone w celu łożyskowania wałów w maszynach wielkogabarytowych. Ich konstrukcja opiera się na baryłkowych elementach tocznych, które pozwalają na przenoszenie bardzo dużych obciążeń promieniowych i osiowych. Więcej informacji na temat łożysk baryłkowych przeczytasz w naszym artykule.

Charakterystyka łożysk baryłkowych

Nazwa tego typu łożysk pochodzi od kształtu zastosowanych w nich elementów tocznych, które przypominają baryłki. Najważniejszą cechą łożysk baryłkowych jest zdolność do przenoszenia nawet największych obciążeń, zarówno osiowych, jak i promieniowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Metex, która zajmuje się dystrybucją łożysk tocznych niemieckiej firmy FAG: Znajdujące się pomiędzy promieniami baryłki są rozmieszczone skośnie względem osi łożyska i toczą się po zewnętrznej bieżni kulistej. Dzięki takiemu umieszczeniu są wstanie skutecznie zmniejszyć wrażliwość łożyska na potencjalne błędy ugięcia wału i współosiowości.

Łożyska jedno- i dwurzędowe

Ze względu na dużą wytrzymałość, niezawodność oraz możliwość przenoszenia dużych i bardzo dużych obciążeń, łożyska toczne baryłkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle ciężkim i maszynowym. Stanowią między innymi nieodłączną część konstrukcji maszyn wielkogabarytowych. Ze względu na ilość zastosowanych rzędów elementów tocznych, wyróżniamy łożyska baryłkowe jedno- i dwurzędowe.

Łożyska baryłkowe jednorzędowe znajdują zastosowanie w urządzeniach, w których występuje przede wszystkim obciążenie promieniowe. Dzięki umieszczeniu jednego rzędu baryłek oraz kulistej bieżni na pierścieniu zewnętrznym, łożyska te są w stanie wytrzymać duże wychylenia kątowe wału w stosunku do oprawy.

Łożyska baryłkowe dwurzędowe również są w stanie wytrzymać wychylenia kątowe wału w stosunku do oprawy, jednak w odróżnieniu od łożysk jednorzędowych, potrafią wytrzymać obciążenia osiowe w obu kierunkach. Ich największą zaletą jest niewrażliwość na występujące niewspółosiowości. Dwa rzędy baryłek oraz jedna kulista bieżnia w łożyskach dwurzędowych są umieszczone na pierścieniu zewnętrznym. Oprócz tego, łożyska te posiadają także dwie bieżnie usytuowane skośnie do osi łożyska na pierścieniu wewnętrznym.

Wada łożysk baryłkowych

Łożyska baryłkowe mają jedną podstawową wadę, mianowicie stosunkowo dużą masę. Z tego względu w urządzeniach, w których istotne jest obniżenie masy, łożyska te są powoli wypierane przez posiadające podobne parametry, ale dużo lżejsze łożyska toroidalne.

śr. ocena 4.8 / głosów 5