Budowa hal stalowych krok po kroku

Hale stalowe to konstrukcje cechujące się wytrzymałością, ekonomicznością i prostotą montażu. Budowa standardowej hali nie zajmuje dużo czasu, a w przypadku typowych realizacji, umiarkowanych rozmiarów i nieskomplikowanych projektów może być sfinalizowana w ciągu paru miesięcy – o wiele szybciej, niż tradycyjne obiekty budowlane. Proces powstawania konstrukcji szkieletowych ze stali można podzielić na kilka etapów.

Wszystko zaczyna się od projektu

Przed rozpoczęciem budowy hali stalowej należy sporządzić projekt budynku wraz z niezbędną dokumentacją budowlaną. Niezwykle istotna jest współpraca na linii wykonawca-inwestor. Klient powinien przedstawić jasną wizję tego, na jakiego typu konstrukcji mu zależy – jak duża powinna być hala, jakie produkty i w jakiej ilości będą w niej przechowywane itd.

Przy planowaniu budowy brane są pod uwagę tak istotne czynniki jak ergonomiczność układu konstrukcyjnego, trwałość i bezusterkowość konstrukcji, optymalne zagospodarowanie powierzchni działki, wydajne urządzenie hali oraz indywidualne dopasowanie wymiarów obiektu. Oczywiście wszystkie działania muszą być podejmowane w zakresie obowiązującego prawa budowlanego, warunków technicznych, przyjętych norm przedmiotowych i przepisów odrębnych, między innymi tych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego. Konstrukcja nośna powinna być zabezpieczona przed niekorzystnym oddziaływaniem temperatury – tłumaczy ekspert firmy PROMUS z Rudy Śląskiej, zajmującej się realizacjami inwestycji budowlanych.

Wznoszenie konstrukcji stalowej hali

Montaż konstrukcji stalowych hal odbywa się w oparciu o ustalony wcześniej projekt budowy. Większość konstrukcji bazuje na powtarzalnym modelu szkieletowym o dużej rozpiętości ram. Obiekt wznosi się poprzez wzajemne łączenie pojedynczych elementów konstrukcyjnych – poczynając od fundamentów, przez słupy, dźwigary, aż po płatwie. Następnie montowana jest obudowa i dach, a także wszystkie niezbędne pomieszczenia wraz z przegrodami wewnętrznymi. Opisana procedura jest stosowana w halach rozmaitego typu, pełniących funkcje przemysłowe, magazynowe, sportowe, jak również handlowe.

Komu zlecić budowę hali stalowej? Najlepiej, by byli to fachowcy o uznanej renomie i pozycji w branży. Ciekawą ofertą budowy hal stalowych dysponuje między innymi firma PROMUS. W ramach specjalnego Pakietu Hala realizowane są obiekty kubaturowe w zakresie konstrukcji stalowych, obudów ścian oraz dachów. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe PROMUS zapewnia kompleksową i terminową realizację zadań, polegając na własnej pracowni projektowej i doświadczonych zespołach realizacyjnych. Szczegóły na stronie firmy.

 

śr. ocena 5 / głosów 1