Bolesławiec – polskie zagłębie ceramiki

Bolesławiec to 40-tysięczne miasto położone na Dolnym Śląsku. Słynie ono z produkcji wyjątkowych wyrobów ceramicznych. Ich unikatowy charakter i tradycyjne techniki zdobienia zaskarbiły sobie serca wielu wielbicieli, także poza granicami naszego kraju, a nawet kontynentu. Więcej o naszej słynnej bolesławieckiej ceramice przeczytasz w naszym artykule.

Miasto gliny

Już w średniowieczu w dorzeczu Bobru i Kwisy, okolicach dzisiejszego Bolesławca, odkryto znaczne pokłady glinki ceramicznej. Jej walory i jakość bardzo szybko docenili również kupcy z sąsiednich krajów takich jak Niemcy i Czechy. Wyrabiano z niej przeróżne naczynia o wysokiej jakości. Najstarsza odkryta bolesławiecka garncarnia działała już w XV w. Rozkwit produkcji ceramiki natomiast nastąpił w wieku XVII, kiedy zaczęto stosować białe gliniane ozdoby na brązowym szkliwie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z bolesławieckiej manufaktury ceramicznej WR Ceramika:

Z czasem bolesławieccy ceramicy stali się mistrzami w swym fachu, a ich naczynia zaczęły trafiać na królewskie stoły. Nieprzerwanie udoskonalali swój warsztat i ulepszali technologie. W wyniku tych działań brązowe szkliwo ziemne zastąpili szkliwem skaleniowym, a białą glinkę, która do tej pory pełniła rolę ozdoby, uczynili głównym materiałem do wyrobu naczyń. Dzięki tej zmianie ceramika bolesławiecka zyskała większą trwałości i większe walory estetyczne.

W XIX wieku w Bolesławcu istniało już ponad 15 garncarni, a coraz większą popularność zaczął zdobywać szczególny sposób ozdabiania wyrabianych naczyń. Mianowicie, metoda stempelkowa. Przy użyciu specjalnych stempli nanoszono wówczas na gotowe naczynia wzory gałązek, kropek i kółek.

Pomimo postępu cywilizacyjnego i rozwoju technologii – wciąż po ponad 700 latach – ręczna metoda zdobienia ceramiki z powodzeniem jest wykorzystywana w większości obecnych zakładów produkcyjnych w Bolesławcu. Nadal ręcznie formowane są także niektóre naczynia, figurki oraz inne przedmioty użytku codziennego. To dzięki tym metodom ceramika bolesławiecka jest tak lubiana i znana na całym świecie. One czynią ją bowiem niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju.

Obecnie manufaktury oferują bogaty wachlarz wyrobów ceramicznych. Oprócz zastaw stołowych, kubków i kompletów do kawy dostępne są także inne przedmioty takie jak wazony, misy czy serwetniki. Zdarza się nawet i biżuteria wykonywana z ceramicznych, ręcznie zdobionych koralików. Jednym słowem, każdy może znaleźć coś dla siebie. A w obecnym świecie, w którym przeważa masowa produkcja przedmiotów, ręcznie zdobione, kolorowe naczynia i tradycyjne wzory, mogą dodać naszemu domowi życia i unikatowego charakteru.

śr. ocena 5 / głosów 5