automatyczne magazyny

Atuty automatycznych magazynów wertykalnych

Automatyczne magazyny wertykalne pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej wysokich hal. Systemy dostępne są w różnych wariantach, tak by były dopasowane do potrzeb danej firmy. Tace, które pełnią rolę pojemników, projektowane są zgodnie z ich przeznaczeniem, optymalizowane pod względem wymiaru i ciężaru materiałów. Magazyny stają się dzięki temu bardziej produktywne.

Magazyny jednokolumnowe

Nowoczesne magazyny pozwalają na wykonywanie kilku operacji na różnych rampach jednocześnie. Punkty pobierania umieszczone są na różnych poziomach. Doskonałym przykładem jednokolumnowego magazynu wertykalnego jest VERTIMAX produkowany przez firmę Cassioli. Jak deklaruje producent, dzięki szczelnej obudowie nie ma ryzyka wypadku pracowników. Dodatkowo, towar jest zabezpieczony przed zniszczeniem czy nieuprawnionym pobraniem go. Tego typu magazyn wyposażony jest w system, który wskazuje za pomocą lasera, gdzie należy odłożyć lub skąd zabrać towar. Operator może wybrać przedział na tacy samodzielnie lub wpisując gabaryty oraz ciężar towaru do systemu, poprosić o wskazanie optymalnego miejsca. Magazyn zapewna minimalny czas oczekiwania na wydanie towaru, między innymi dzięki dużej prędkości windy.

Magazyny wielokolumnowe

Przykładem magazynu wielokolumnowego jest VERTIMAX XL. Producent deklaruje, że działa on według zasady „materiał dla operatora”, a więc podobnie jak w omówionym wcześniej modelu jednokolumnowym, wydaje towar w szybkim tempie, jest tani i bezpieczny. Jest to system modułowy, który pozwala na konfiguracje do 8 modułów. Możliwe jest zwiększenie ilości tac i magazynowanie większej ilości towaru na tej samej powierzchni. Wewnątrz obudowy znajduje się w pełni zautomatyzowany wyciągacz pojemników, który porusza się zarówno pomiędzy kolumnami jak i między poziomami. Magazyny tego typu mogą być obsługiwane przez jednego lub kilku operatorów. Punkty dostępu mogą ze sobą sąsiadować lub być oddalone, a sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą jednego lub kilku dotykowych paneli. Magazyny wertykalne, które mogą mieć wysokość nawet kilkudziesięciu metrów, to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych jeśli chodzi o logistykę.

śr. ocena 4.5 / głosów 2