rolki-kablowe

Akcesoria do układania kabli

W kablach musi być porządek – to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Układ kabli zawsze powinien być przemyślany, tak, by łatwo można było dotrzeć do każdego konkretnego przewodu. Ale odpowiedniego zabezpieczenia wymaga też po prostu każdy pojedynczy kabel. Jakie wyróżniamy akcesoria do układania kabli? Co warto wiedzieć na ich temat?

Rolki kablowe

Jednym z podstawowych akcesoriów, przeznaczonych do układania kabli, są rolki kablowe. Podobne rolki mogą służyć także do układania rur. Rolki kablowe najczęściej wykonuje się z blachy. Przez korozją zabezpiecza je powłoka cynkowa. Ważne, by stal i łożyska były odpowiednio dopasowane. Takie rolki pozwalają na precyzyjne i wygodne układanie różnego rodzaju instalacji kablowych. Podstawowe rolki kablowe składają się z metalowego korpusu oraz zamkniętego łożyska kablowego. Często wykorzystuje się też bardziej rozbudowane rozwiązania – czyli zespoły rolek kablowych, pozwalające na układanie kilku kabli na raz. Bez trudu znajdziemy też rolki do układania nie tylko kabli, ale także rur.

Przepusty kablowe

Innymi ważnymi akcesoriami, są przepusty kablowe. Każdy elektryk wie, że tego typu elementy są niezbędne do stworzenia układu kablowego, na przykład wewnątrz różnego typu instalacji elektrycznych. Przepusty stosowane są też w instalacjach naściennych, rozdzielnicach lub szafach sterowniczych – słowem, zawsze wtedy, kiedy trzeba stworzyć instalację w standardowych, nie szczególnie groźnych warunkach. W sytuacji zagrożenia kabli, w postaci na przykład narażenia na wilgoć, zamiast przepustów, stosuje się na przykład dławiki kablowe. Przepusty kablowe to więc akcesoria, które dobieramy biorąc pod uwagę nie tylko grubość kabli, ale też warunki panujące w otoczeniu takiej instalacji. Duży wybór akcesoriów kablowych znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Intra Sp z o.o.

Dławiki do zadań specjalnych

Wspomniane wyżej dławiki, są niezbędnym elementem instalacji kablowej w wielu różnych sytuacjach. Dlatego też wyróżniamy kilka różnych rodzajów dławików, przeznaczonych do stosowania w różnych warunkach otoczenia. Jednym z ciekawych rozwiązań, są dławiki dzielone – pozwalają one na wprowadzenie kabli bez rozłączania instalacji. Jeśli montujemy kable w instalacji ruchomej, postawmy na dławiki z giętką – dzięki temu kable się nie zerwą. Wybierajmy też dławiki najnowszej generacji, które zapewniają nam najwyższe bezpieczeństwo i komfort pracy. W szczególnie trudnych warunkach, na przykład kiedy kable są narażone na wystąpienie mieszaniny wybuchowej, stosuje się specjalne dławiki z mosiądzu.

śr. ocena 5 / głosów 5