Jak znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Szukając doradcy podatkowego, który pomoże ci zadbać o optymalizację i zarządzanie ryzykiem w twojej firmie, warto upewnić się co do jego profesjonalizmu. Przyjrzyjmy się najważniejszym kwestiom dotyczącym wyboru dobrego doradcy podatkowego.

Kłopotliwe podatki w firmie

Szczegółowa znajomość zagadnień związanych z księgowością oraz prawa podatkowego, które dodatkowo bardzo często się zmienia, jest dla większości przedsiębiorców po prostu niemożliwa – zauważa nasz rozmówca z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pukaluk. Najważniejszym zadaniem firmy powinna być realizacja celów biznesowych, a tymczasem szacuje się, że przeciętny polski przedsiębiorca poświęca sprawom podatkowym niemal 300 godzin w ciągu roku!

Choć obowiązek rzetelnego prowadzenia finansów i poprawnego rozliczania się z US dotyczy każdej działalności gospodarczej, jest to szczególnie uciążliwe dla niewielkich przedsiębiorstw, które nie posiadają rozbudowanych działów księgowych.

Zatem aby mieć pewność, że w do twoich rozliczeń nie wkradł się żaden błąd, a także w celu przeprowadzenia ze zgodnej z prawem optymalizacji podatkowej, warto zaangażować ekspertów. Jak upewnić się, że mamy do czynienia z profesjonalistą?

Uprawnienia doradcy podatkowego

Decydując się na współpracę z doradcą podatkowym musimy upewnić się, że posiada on wpis do Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Weryfikacja pod tym kątem jest bardzo prosta – wystarczy wpisać nazwisko interesującego nas doradcy w wyszukiwarce na stronie KIDP. Jeżeli system zwróci numer wpisu tego doradcy, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z osobą kompetentną i posiadającą wszystkie niezbędne do wykonywania zawodu umiejętności i uprawnienia.

Zakres usług dorady podatkowego

Zwracając się o pomoc do kancelarii podatkowej powinieneś upewnić się, że zatrudnia ona ekspertów wyspecjalizowanych w zakresie interesujących cię usług, szczególnie jeśli profil twojej działalności odbiega w jakiś sposób od najpopularniejszych form działalności. W praktyce oznacza to, że jeśli np. prowadzisz działalność międzynarodową, musisz szukać doradcy, który ma doświadczenie w takiej obsłudze klientów i będzie pewnie oraz swobodnie poruszał się w tej dziedzinie.

Wykształcenie i doświadczenie doradcy podatkowego

W sprawach tak newralgicznych jak podatki, warto rozglądać się za osobami z bogatym doświadczeniem zawodowym. Dobry doradca podatkowy powinien posiadać nie tylko wyższe wykształcenie, ale także wykazywać się aktywnością w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. O profesjonalizmie i zaangażowaniu w sprawy związane z działalnością w obszarze finansów z pewnością świadczy także przynależność do zrzeszeń i organizacji zawodowych, jak np. Association of Chartered Certified Accountants.

śr. ocena 5 / głosów 3