ksiegowosc

Zlecenie prowadzenia księgowości jako sposób na zoptymalizowanie kosztów

Przedsiębiorca rozpoczynając działalność gospodarczą, musi podjąć decyzję dotycząca prowadzenia księgowości. Jeśli ma odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz przede wszystkim czas może prowadzić ją samodzielnie. Częściej jednak podmioty decydują się na zlecenie księgowości podmiotowi zewnętrznemu bądź też wykwalifikowanemu pracownikowi. Takie rozwiązanie pociąga za sobą wiele korzyści i pozwala na zoptymalizowanie kosztów.

Prowadzenie księgowości samodzielnie

Podmiot decydując się na samodzielnie prowadzenie księgowości musi mieć świadomość, iż wymaga to od niego określonej wiedzy i bieżącej znajomości przepisów prawnych. Mimo że w takiej sytuacji przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z obsługą księgową bądź te koszty są niewielkie istnieje ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach, który w konsekwencji może kosztować bardzo wiele. Ponad to, aby prowadzić księgowość samodzielnie trzeba mieć na to czas. Czasami może okazać się, że przedsiębiorca zarobiłby dużo więcej, gdyby zlecił obsługę księgową innemu podmiotowi, a swój czas zainwestował na realizacje zleceń bądź też rozwój prowadzonej działalności.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe

Przedsiębiorca może zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu. Praktyka pokazuje, że zawarcie umowy z biurem jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie księgowego na etacie – dowiadujemy się w biurze rachunkowym Adamus z Warszawy.

Pracownik musi posiadać odpowiednio wyposażone stanowisko pracy, dostęp do programu księgowego czy też podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach czy kursach. Nie mówiąc już o tym, że zatrudnienie księgowego wiąże się z koniecznością wypełnienia jeszcze innych obowiązków pracowniczych np. udzielania urlopów, konieczności szkolenia bhp. To wszystko stanowi dodatkowy koszt dla podmiotu. W przypadku biura rachunkowego podmiot nie musi się martwić nieprzewidzianymi wydatkami. Koszty obsługi rachunkowej są z góry ustalone i nie powinny być zaskoczeniem dla przedsiębiorcy. Biuro rachunkowe bardzo często świadczy kompletne usługi rachunkowe. W przypadku gdy przedsiębiorca potrzebuje usług dodatkowych jest to dla niego dużym udogodnieniem. Nie musi tracić czasu na poszukiwanie innych specjalistów. Kolejną bardzo ważną zaletą pośrednio wpływającą na zoptymalizowanie kosztów jest przerzucenie odpowiedzialności za błędy księgowe na pracowników biura rachunkowego. Oczywiście dużo zależy od prawidłowo skonstruowanej umowy, ale zazwyczaj to biuro rachunkowe odpowiada za swoje działania.

śr. ocena 4.8 / głosów 5