Zewnętrzna obsługa księgowości dobrym rozwiązaniem dla firm oraz organizacji

Zewnętrzna obsługa księgowości dobrym rozwiązaniem dla firm oraz organizacji

Wiele firm i organizacji decyduje się na powierzenie prowadzenia rachunkowości firmy wyspecjalizowanym w tej branży podmiotom, ponieważ przynosi to szereg korzyści. Firma lub organizacja może wówczas w stu procentach skoncentrować się na swojej podstawowej działalności. Korzystamy nie tylko z księgowości zewnętrznej, ale także z zewnętrznej obsługi IT (infotechnologii) oraz z usług firm, które zajmują się pozyskiwaniem zasobów ludzkich. Fachowo nazywamy to outsourcingiem. Jakie są najważniejsze zalety korzystania z zewnętrznej obsługi księgowości?

Unikanie błędów samodzielnej obsługi księgowości

Wielu właścicieli niewielkich firm decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, co wynika z chęci obniżenia kosztów. Może to się jednak wiązać z wieloma nieprawidłowościami, jeśli właściciel podmiotu nie ma wykształcenia i doświadczenia z zakresu prowadzenia rachunkowości. Nawet ukończenie odpowiednich studiów i nabyta wiedza teoretyczna to często za mało, by poradzić sobie z zawiłościami samodzielnego księgowania, a efekty tego widzimy dopiero po kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy lub w momencie postępowania wyjaśniającego. Korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego, unikamy błędów i mamy gwarancję, że księgowość będzie prowadzona zgodnie z aktualnym prawem, które wciąż się zmienia. Biuro rachunkowe jest też ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, więc nawet gdyby pojawiły się nieprawidłowości, nasza firma, czy organizacja jest bezpieczna – mówi nam przedstawicielka biura rachunkowego Frux z główną siedzibą w Warszawie.

Niższe koszty operacyjne

Kiedy decydujemy się na utrzymanie działu księgowości w naszej firmie, czy organizacji, musimy liczyć się z koniecznością ponoszenia wielu kosztów, nie tylko tych związanych z zatrudnieniem pracowników działu. Musimy także zainwestować w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Potrzebna jest także dodatkowa powierzchnia. Powierzenie rachunkowości zewnętrznej firmie pozwala nam obniżyć koszty – zapłacimy wyłącznie za pracę, która faktycznie została wykonana. Nie musimy też martwić się o to, co będzie działo się z naszą księgowością, kiedy nasz pracownik weźmie dłuższy urlop lub po prostu zachoruje. Wybierając fachową księgowość zewnętrzną, mamy pewność, że zostanie zorganizowane zastępstwo, a rachunkowość naszej firmy, czy instytucji, pozostanie bez stałej opieki i nadzoru. Daje to nam duży komfort, podobnie jak gwarancja, jaką daje nam biuro rachunkowe: pracownicy z dużym stażem regularnie aktualizują swoją wiedzę, natomiast pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, zawsze mogą liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów.

śr. ocena 5 / głosów 1