Zalety zewnętrznej obsługi kadrowo-płacowej

Obsługa kadrowo-płacowa stanowi nieodłączny element działalności każdej firmy bez względu na jej wielkość czy liczbę zatrudnianych osób. Prowadzenie dokumentacji jest nie tylko wymogiem prawnym. To również konieczność, która wynika z obowiązku naliczania wypłat, świadczeń urlopowych czy pilnowania terminów szkoleń BHP. Dziś możesz powierzyć te zadania firmie zewnętrznej.

Czym zajmuje się dział kadrowo-płacowy?

Jesteś właścicielem małej firmy i zatrudniasz kilku pracowników? Sen z powiek spędza Ci coroczne wypełnianie deklaracji podatkowych lub wystawianie zaświadczeń o zarobkach? Wyobraź sobie, że Twoja firma się rozrasta, a Ty musisz prowadzisz dokumentację i wystawiać zaświadczenia nie trzem, ale dwudziestu zatrudnionym.

A może prowadzisz firmę transportową i zatrudniasz w niej kierowców? Do rozliczeń podatkowych dojdzie Ci jeszcze obowiązek kontroli tachografów i rozliczania czasu spędzonego za kółkiem.

Kadry i płace to niezwykle rozbudowany dział, który zajmuje się każdym aspektem zatrudnienia pracownika. Do obowiązków pracodawcy w tym zakresie zalicza się nie tylko prowadzenie teczek osobowych. To również przygotowywanie list wypłat, prowadzenie ewidencji godzin nadliczbowych, kontrolowanie aktualności badań lekarskich i szkoleń BHP, pilnowanie uaktualniania kwalifikacji zawodowych, rozliczanie wymiaru urlopów i zwolnień lekarskich oraz wiele innych czynności. Dodając do tej listy comiesięczne obliczanie składek na ZUS, fundusz emerytalny, zakładowy czy inne cele, można z łatwością oszacować obsługa kadrowo-płacowa sporej firmy zajmuje bardzo wiele czasu. Aby spełnić ten obowiązek, a jednocześnie znaleźć czas na pracę zawodową i rozwijanie własnej firmy, możesz skorzystać z usługi, jaką jest outsourcing kadrowo-płacowy.

Dlaczego warto powierzyć prowadzenie działu kadr i płac firmie zewnętrznej?

Outsourcing funkcjonuje w polskiej rzeczywistości od niedawna. Pomimo to, usługa, która polega na zleceniu określonych zadań związanych z działalnością firmy podmiotom zewnętrznym, jest bardzo popularna. Korzysta z niej wielu nowoczesnych przedsiębiorców. Obok bardzo cenionego outsourcingu informatycznego czy logistycznego, często jest też wykorzystywana zewnętrzna obsługa księgowości oraz kadrowo-płacowa. Biuro Rachunkowe Delta to jedna z firm, która oferuje takie rozwiązanie zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom. Obejmuje ono kompleksowe prowadzenie dokumentacji – sporządzanie listy płac, obliczanie składek i sporządzanie deklaracji ZUS i PIT, prowadzenie ewidencji badań lekarskich, wystawianie zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach oraz wiele innych czynności.

Skorzystanie z outsourcingu kadrowo-płacowego i powierzenie prowadzenia tego działu firmie zewnętrznej niesie za sobą wiele korzyści. Są to m.in.:

  • znaczna oszczędność czasu, jakiego wymaga aktualizacja dokumentacji,
  • bieżąca kontrola i wdrażanie zasad wynikających z nowych przepisów,
  • zgodność dokumentacji z wymogami prawnymi oraz jej aktualność i poprawność – zyskiwana dzięki doświadczeniu specjalistów,
  • ograniczenie kosztów zatrudnienia specjalisty na etacie,
  • brak potrzeby odbywania czasochłonnych szkoleń i zrozumienia trudnej tematyki rachunkowej,
  • możliwość skorzystania z opcji reprezentowania przez firmę zewnętrzną w urzędach
    i instytucjach.

Zewnętrzna obsługa kadrowo-płacowa to zatem idealne rozwiązanie zarówno dla małej, jak i dużej firmy.

śr. ocena 5 / głosów 5