Zalety powierzenia księgowości firmy zewnętrznemu partnerowi

Prowadzenie własnej firmy to dla wielu osób zwieńczenie marzeń. Robisz to, co umiesz, sam jesteś sobie panem i jeszcze ci płacą! Niestety, wraz z pierwszymi rozliczeniami fiskalnymi następuje brutalne zderzenie z rzeczywistością. Przedsiębiorca próbuje pogodzić codzienne obowiązki z zajęciami księgowego, a najczęściej cierpi na tym zarówno dokumentacja, jak i bieżąca praca…

Co oferują biura rachunkowe?

Jeżeli ciężar prowadzenia księgowości przytłacza Twoją firmę, masz dwa rozwiązania: zatrudnić księgowego albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Na co można liczyć, decydując się na tę drugą opcję? Zapytaliśmy o to doradcę podatkowego Grażynę Jabłońską. Okazuje się, że biura zdejmują z firm wszelkie obciążenia związane z rozliczeniami. Można im powierzyć:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR),
  • prowadzenie ryczałtu wraz z dodatkowymi ewidencjami,
  • obsługę rozliczeń z ZUS-em i US-em,
  • sprawy kadrowe,
  • deklaracje i zeznania podatkowe,
  • reprezentowanie firm w kontaktach z fiskalnymi organami państwowymi.

To nie wszystko. Decydując się na obsługę księgową, otrzymujemy doradztwo podatkowe tak często, jak tego potrzebujemy.

Dlaczego warto powierzyć księgowość firmy biuru rachunkowemu?

Oddanie spraw księgowych w ręce siły fachowej ma wiele zalet. Z punktu widzenia prawnego bezpieczeństwa prowadzenia biznesu największą z nich jest bezbłędność rozliczenia. Błędy księgowe mogą nas słono kosztować, bo nie od dziś wiadomo, że urząd skarbowy nie patrzy na nasze pomyłki przez palce i nawet kilka dni opóźnienia może urosnąć do rangi poważnego problemu. Mając w swoich szeregach profesjonalnego księgowego, zyskujemy pewność, że wszelkie rozliczenia będą na czas i z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że będą wolne od błędów.

Biura rachunkowe mają także drugą wielką zaletę – pozwalają firmie zająć się tym, po co powstała. Szczególnie dotyczy to niewielkich podmiotów, w których brak etatowego księgowego. Takie przedsiębiorstwa albo są zdane na siebie i grzęzną w papierach, zamiast skupić się na działalności, albo oddają księgowość specjalistom, aby móc zająć się pozyskiwaniem klientów, sprzedażą towarów, świadczeniem usług, rozwojem firmy oraz budowaniem pozycji na rynku.

Warto zaznaczyć także, że zewnętrzna obsługa księgowa pozwala sporo oszczędzić z dwóch powodów. Po pierwsze, dobry księgowy najczęściej lepiej od przedsiębiorcy wie, co można odliczyć od podatku, a po drugie – jego usługi są znacznie tańsze niż zatrudnianie księgowego w firmie.

śr. ocena 7.5 / głosów 2