doradztwo personalne

Zalety korzystania z usług doradztwa personalnego

Coraz dalej posunięta specjalizacja sprawia, że dziedziny, w których do niedawna radziliśmy sobie sami, kolejno przechodzą w ręce firm profesjonalnie zajmujących się daną sferą. Nie inaczej jest z doradztwem personalnym – usługami, które pomocne są nie tylko na etapie zatrudniania pracowników.

Termin „zarządzanie zasobami ludzkimi” choć brzmi dość niefortunnie, w praktyce oznacza cały konglomerat usług obejmujący nie tylko rekrutację pracowników, ich dalszą selekcję oraz określanie ich przydatności do pracy na konkretnym stanowisku. To także przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń, tworzenie systemu wynagradzania oraz różnorakich form motywacji pracownika lub grup pracowniczych.

Zalety doradztwa personalnego

Wysoko wykwalifikowany, profesjonalnie przygotowany, mający imponujące doświadczenie –  taki pracownik to prawdziwy skarb. Pytanie – jak znaleźć kogoś takiego? Najlepiej zwrócić się do doradcy personalnego, nazywanego także niekiedy headhunterem, który zajmie się odnalezieniem takiego „pracownika marzeń” i przekonaniem go, że jego nowe miejsce pracy przewyższa obecne pod każdym względem.

Rekrutacja osób do pracy to jedno z podstawowych działań agencji doradztwa personalnego. Dlaczego warto powierzyć im tak ważne zadanie? Między innymi dlatego, że zatrudnia ona sztab specjalistów przeszkolonych w skutecznej rekrutacji pracowników, a przecież od jakości tych ostatnich zależy w dużej mierze sukces finansowy firmy. I analogicznie – błędy poczynione na etapie rekrutacji będą w przyszłości przynosić wymierne straty w przedsiębiorstwie. Po drugie, z racji tego, że sam proces rekrutacji może być długi i kosztowny, warto zlecić jego wykonanie firmie zewnętrznej, która mówiąc wprost – zrobi to szybciej i bardziej profesjonalnie.

Agencja doradztwa zajmie się także przekonaniem kandydatów do podjęcia pracy w nowym miejscu. To szczególnie ważne w branżach, w których działa tzw. rynek pracownika, czyli czyli popyt na pracowników zdecydowanie przewyższa podaż (np. branża IT). Kolejnym zadaniem agencji doradztwa personalnego jest pozyskanie takich pracowników, którzy jako zespół (team) będą ze sobą współdziałali harmonijnie i efektywnie. Warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie pracy agencji – o działaniach mających na celu zatrzymanie obecnych pracowników w firmie i dołożeniu wszelkich starań, by rozwijali się oni razem z nią. Możliwość rozwoju osobistego i zawodowego jest bowiem dla wielu pracowników wartością nie do przecenienia.

Zatrudnienie pracownika, który przysporzy firmie oczekiwanych korzyści nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też warto zdać się w tej materii na doświadczenie i profesjonalizm podmiotów wyspecjalizowanych w tego rodzaju działalności, takich jak agencja pracy tymczasowej Human Pro.

śr. ocena 4.7 / głosów 6