Wymagania dotyczące przyznania kredytu hipotecznego na kupno mieszkania

Marzenie o własnym mieszkaniu jest bardzo silne. Niestety, mało kto jest w stanie nabyć lokal za gotówkę. Jest jednak możliwość pozyskania finansowania z banku. Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, dlatego banki podchodzą do tego bardzo ostrożnie i dokładnie sprawdzają naszą zdolność kredytową. Jak dostać kredyt hipoteczny na wymarzone własne cztery kąty?

Zanim zaczniesz szukać mieszkania marzeń

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę, jaką bank może nam pożyczyć. Ile banków, tyle sposobów obliczania zdolności kredytowej. Możemy więc otrzymać wiele różnych ofert w zależności od tego, do której placówki się zgłosimy.

Zanim zaczniemy szukać mieszkania, musimy określić, na jaki pułap cenowy nas stać. Jeżeli przeszacujemy swoje możliwości, możemy być bardzo zawiedzeni – mówi specjalista z biura sprzedaży Osiedla Botanika w Krakowie.Zdarza się jednak, że bank widzi w nas uczciwego i wypłacalnego kredytobiorcę i jest skłonny przyznać nam wyższy kredyt, niż się spodziewaliśmy. Dlatego lepiej najpierw rozeznać się w swoich możliwościach, a potem dopiero szukać lokalu do kupienia.

Podczas obliczania zdolności kredytowej banki korzystają z informacji gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jest tam zawarta historia naszych zobowiązań względem wszystkich banków. Można podjąć działania, aby nasz profil jako przyszłego kredytobiorcy był atrakcyjny, a tym samym podnieść swoją zdolność kredytową.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Są osoby, które zabierają się za uwiarygadnianie i „poprawianie” swojej historii kredytowej, zanim zaczną ubiegać się o kredyt hipoteczny. Dzięki temu mogą uzyskać wyższe finansowanie. W jaki sposób to zrobić? Na co banki zwracają największą uwagę?

Bardzo ważny jest nasz dochód. Od niego bank odejmuje wszelkie stałe koszty, jakie ponosimy, tak aby poznać, jaki jest nasz dochód rozporządzalny, czyli pieniądze, które zostają nam w kieszeni po opłaceniu wszystkich zobowiązań. Nie może być ich mniej, niż ma wynosić rata kredytu hipotecznego – wówczas bylibyśmy niewypłacalni. Jednym ze sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej jest więc… zmiana pracy na lepszą.

Liczy się jednak nie tylko wysokość dochodu, ale też jego stabilność. W końcu spłacanie kredytu może trwać nawet 20 lub więcej lat! Najwyżej punktowane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w strefie budżetowej.

Bank chętniej przyzna kredyt hipoteczny na zakup mieszkania osobie, która jest wiarygodna. Dlatego właśnie sprawdzane są dane w BIK. Widać tam jak na dłoni, czy poprzednie zobowiązania spłacaliśmy regularnie i w terminie, czy też często zalegamy lub przeciwnie – spłacamy jednorazowo więcej rat (to też świadczy o niestabilności finansowej!).

Na koniec – warto dać coś od siebie. Im wyższy wkład własny, tym większa szansa na pozytywną decyzję banku i korzystne warunki kredytu.

śr. ocena 5 / głosów 3