Co wchodzi w skład kosztów organizacji pogrzebu?

Kiedy opadną pierwsze emocje związane ze śmiercią bliskiej osoby, należy zadbać o należytą organizację pogrzebu. Kwestie finansowe, które są nie do ominięcia w tym przypadku, są ponaglające i mogą być bardzo uciążliwe. Warto na moment wziąć głęboki oddech, kartkę, długopis i podliczyć wszystkie koszty związane z organizacją pogrzebu. W tym artykule podpowiemy, co należy uwzględnić w takim przypadku, aczkolwiek koszty będą również uzależnione od miasta, w którym zamierzamy pochować zmarłą osobę.

Miejsce pochówku, trumna oraz nagrobek

Pierwszym i najistotniejszym elementem organizacji pogrzebu jest wybór miejsca pochówku. Jeżeli istnieje potrzeba wykupienia miejsca na cmentarzu, może to kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Kwota ta wzrasta w przypadku ubezpieczenia nagrobku od zdarzeń losowych oraz za wykopanie grobu. Z kolejnymi kosztami wiąże się wybór trumny i nagrobka. Koszt trumny jest uzależniony od materiału – najdroższe są trumny dębowe, mniej zapłacimy za sosnowe lub olchowe (poniżej tysiąca złotych). Wydatek poniesiony na nagrobek to ok. kilku tysięcy złotych – jest on uzależniony od wielkości, sposobu wykonania, a także wszelkich dodatków. Dodatkowe koszty poniesiemy, jeżeli zdecydujemy o kremacji ciała osoby zmarłej. Wydatek poniesiemy wtedy również na trumnę kremacyjną oraz urnę na prochy – metalową, drewnianą lub mosiężną, której koszt wynosi nawet kilka tysięcy złotych.

Wybór zakładu pogrzebowego

Kiedy to wszystko mamy rozpisane, należy zgłosić się do odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który zadba o przebieg uroczystości.

W tym przypadku pieniądze przeznaczane są m.in. na przygotowanie zwłok do pogrzebu, transport ciała i jego przechowywanie w chłodni oraz obsługę pogrzebu – wyjaśnia właściciel zakładu pogrzebowego z Wrocławia, który oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe, począwszy od krajowego i międzynarodowego transportu zmarłych, poprzez przygotowanie miejsca pochówku i organizację pogrzebu.

Dobrowolną opłatę uiszcza się również za uroczystość kościelną. Często jest ona uzależniona od parafii i wynosi ok. kilkuset złotych. Przy podliczaniu wydatków należy wziąć pod uwagę zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tysięcy złotych, który otrzymuje rodzina zmarłego, aby pokryć koszty związane z pochowaniem ciała. Zwykle trzeba jednak trochę dopłacić, gdyż średni koszt pogrzebu wynosi ok. 5-6 tysięcy złotych.

śr. ocena 5 / głosów 3