Warunki uzyskania kredytu na kupno domu

Własny dom to marzenie większości ludzi. Niestety, grunt i własne cztery ściany to dość droga sprawa. Tu z pomocą przychodzą banki oferujące kredyty na zakup domu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby sięgnąć po tę formę finansowania? Jakie dokumenty i procedury dotyczą osoby ubiegającej się o kredyt? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o uzyskiwaniu pożyczki na zakup domu.

Kupno domu na kredyt na rynku pierwotnym

Szukając domu, mamy wybór między rynkami pierwotnym i wtórnym. Wiele osób decyduje się na to pierwsze rozwiązanie – i trudno się dziwić. Nowe domy odpowiadają współczesnym czasom pod względem technologii i wyglądu, często są energooszczędne i bardziej przyjazne zarówno naszemu zdrowiu, jak i otoczeniu.

W zależności od tego, jaki dom chcemy kupić, potrzebujemy różnych dokumentów, które należy przedłożyć w banku. O to, co należy skompletować, aby starać się o kredyt na zakup domu na rynku pierwotnym, zapytaliśmy osobę zajmującą się inwestycją Rajska Osada.

Kierując do banku wniosek o przyznanie kredytu na zakup domu, potrzebujemy: odpisu księgi wieczystej, pozwolenia na budowę w przypadku budynku, który jeszcze nie powstał, pozwolenia na użytkowanie, gdy dom już stoi, dokumentów poświadczających prowadzenie działalności gospodarczej przez dewelopera, wypisu z rejestru gruntów oraz umowy przedwstępnej. Zamiast umowy przedwstępnej można złożyć pismo rezerwacyjne od dewelopera. W takim przypadku umowę należy dostarczyć po jej podpisaniu.

Kredyt na dom i wykończenie

Jeżeli kupujemy dom w stanie deweloperskim albo bazowym, środki na sam zakup okażą się niewystarczające. Trzeba mieć za co wykończyć dom! Dlatego banki oferują kredyty z przeznaczeniem na zakup i remont. Dzięki tej opcji możemy od razu sfinansować wszystkie swoje domowe potrzeby bez konieczności odwlekania ich w czasie – niekiedy w nieskończoność…

Jak wygląda procedura przy ubieganiu się o taki kredyt? Bardzo podobnie! Różnica jest taka, że oprócz wyżej wymienionych dokumentów do wniosku kredytowego należy dołączyć także plan, w którym wskażemy: zakres, terminy i koszt prac, które chcemy sfinansować z pożyczki. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że jesteśmy niejako „zmuszeni” do rozsądnego i realistycznego planowania oraz podejmowania racjonalnych decyzji co do wyglądu naszego domu – ze sfery marzeń zaczyna wyłaniać się rzeczywisty twór. Tą metodą możemy zdobyć środki na całość realizacji, czyli na cały dom wraz z wykończeniem, lub na jakąś jej część.

śr. ocena 5 / głosów 3