Kiedy warto skorzystać z pomocy w wycenie nieruchomości?

Dom, mieszkanie, działka, czy lokal użytkowy – to w wielu przypadkach najbardziej wartościowe elementy naszego majątku. Ale jaka jest ich dokładna wartość? Nie każdy jest w stanie to określić – pomocny może być wtedy wykwalifikowany rzeczoznawca. W jakich okolicznościach warto skorzystać z jego usług?

Sprzedaż nieruchomości

Prawidłowe wycenienie nieruchomości jest kwestią priorytetową jeśli myślimy o jej sprzedaży. Nieważne, czy posiadamy działkę, lokal mieszkalny czy może zakład przemysłowy – każde odstępstwo od realnej wartości nieruchomości jest dla nas niekorzystne. Jeśli wystawimy obiekt na sprzedaż po zbyt wysokiej cenie istnieje duże ryzyko, że przez bardzo długi czas nie znajdziemy na niego żadnego kupca. Z drugiej strony jeśli przyjęta przez nas cena będzie niższa od realnej wartości nieruchomości to prawdopodobnie szybko ją sprzedamy, jednak sami będziemy na tym stratni.

Cena nieruchomości musi dobrze wpasowywać się w rynkowe realia, ponieważ to właśnie rynek decyduje o jej wartości – wyjaśnia przedstawiciel Kancelarii Rzeczoznawców Majątkowych Taksator.

Należy mieć na uwadze, że rynek nieruchomości, reguły nim rządzące oraz aktualne trendy są trudnym tematem, w praktyce nie do udźwignięcia przez osobę, która się nim nigdy wcześniej nie interesowała. Dlatego warto przy wycenie nieruchomości zasięgnąć rady rzeczoznawcy specjalizującego się w tej branży. Pomoże nam on ustalić optymalną cenę, tak aby zmaksymalizować nasz zysk przy jednoczesnym  jak najszybszym zakończeniu transakcji.

Inwestycja w nieruchomość

Czasem zdarza się, że posiadamy nieruchomość, z którą nie do końca wiemy co zrobić – sprzedać, inwestować, czy zmienić jej przeznaczenie (np. zmienić status działki)? W takich sytuacjach również przyda nam się pomoc rzeczoznawcy. Wykorzystując swoją wiedzę na temat rynku nieruchomości oraz dane z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pomoże nam oszacować wartość naszej własności i podpowie, jakie działanie będzie dla nas najbardziej opłacalne.

Podział majątku

Niezależnie od tego, czy nasza nieruchomość staje się przedmiotem podziału w rodzinie, czy spółce, zdecydowanie warto przed zaakceptowaniem podziału skonsultować się z rzeczoznawcą. Dzięki większej świadomości na temat wartości nieruchomości będziemy mogli poprowadzić skuteczniejsze negocjacje z drugą stroną

Inne sytuacje

Usługi rzeczoznawcy mogą się okazać również w wielu innych sytuacjach, między innymi w czasie ustalania wysokości podatku od darowizny w postaci nieruchomości lub podatku od nieruchomości, podczas tworzenia biznesplanu lub kiedy chcemy podpisać ubezpieczenie nieruchomości.

śr. ocena 5 / głosów 3