Usługi księgowe dla firm – po jaką pomoc sięgają przedsiębiorstwa?   

Prowadzenie przedsiębiorstwa nie ma racji bytu bez skutecznej i rzetelnej księgowości. Usługi księgowe, z których korzystają właściciele firm to m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, KPiR oraz obsługa kadrowo-płacowa. W czym konkretnie pomoże księgowy jednoosobowej działalności gospodarczej, spółce osobowej, akcyjnej lub innej? Dowiedz się, jakie usługi księgowe pomogą prowadzić firmę z należytą dokładnością i zgodnie z prawem.

Z jakich usług księgowych korzystają mali przedsiębiorcy?

Księgowość dla małych firm, czyli tzw. uproszczona księgowość, która polega przede wszystkim na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. Mała księgowość może opierać się na prowadzeniu KPiR zarówno przy opodatkowaniu według skali podatkowej, jak i u przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym. Ponadto, przedsiębiorcy mogą skorzystać także z ewidencji przychodów, w przypadku, gdy obejmuje ich opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo, usługi księgowe mogą także dotyczyć prowadzenia różnorakich ewidencji m.in. wyposażenia, środków trwałych oraz przebiegu pojazdu. Warto podkreślić, że księgowy zajmujący się małą księgowością może także obsługiwać przedsiębiorców będących podatnikami VAT. W takich przypadkach biuro rachunkowe zajmuje się także wypełnianiem deklaracji rozliczeniowych VAT-7, składanych do 25. każdego miesiąca. Zlecając prowadzenie uproszczonej księgowości firmie zewnętrznej, zajmie się ona także składkami ZUS i m.in. będzie pilnowała obowiązku ich płacenia do 10. każdego miesiąca. Ponadto w ramach usług księgowy będzie przesyłał do właściwego urzędu skarbowego plik JPK.

Jaka pomoc księgowa przyda się dużym przedsiębiorstwom? 

Biura księgowe świadczą także usługi dla dużych przedsiębiorstw m.in. spółek osobowych, prawa handlowego, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych i akcyjnych.

Duże firmy bardzo często mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, która obejmuje m.in. prowadzenie ksiąg handlowych i przygotowanie sprawozdań finansowych. Dodatkowe biura pomagają w optymalizacji podatków oraz przeprowadzają audyt księgowy – podkreśla specjalista z Biura Rachunkowego „Atoran” z Poznania.

Ponadto, biuro może prowadzić także obsługę kadrowo-płacową. W imieniu firmy będzie realizowało wszelkie zadania związane z pracownikami m.in. sporządzanie listy płac, wysyłanie deklaracji do ZUS, wystawianie zaświadczeń dla pracowników, skierowań na badania oraz umów i świadectw pracy itp.

śr. ocena 5 / głosów 5