Studia na kierunku rachunkowość i podatki gwarantem stabilnego zatrudnienia

Benjamin Franklin powiedział, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Te dwie rzeczy nie ominą nikogo. O ile ta pierwsza nie jest zbyt pociągająca, o tyle z podatkami można wiązać swoją przyszłość. Zwłaszcza w polskiej rzeczywistości prawnej specjaliści do spraw rachunkowości są stale poszukiwani. Czy studia na kierunku rachunkowość i podatki to dobry pomysł?

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Polskie prawo podatkowe jest wyjątkowo zawiłe i pełne pułapek, a procedury rozbudowane. Dotyczy to zarówno podatników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Stąd stałe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Dobry księgowy jest na wagę złota.

Wiedza w zakresie rachunkowości jest niezbędna do tego, aby bezpiecznie prowadzić biznes – mówi przedstawiciel Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie. – Dlatego firmy inwestują nie tylko w pojedynczych finansistów, ale całe działy, które dbają o poprawność, rzetelność i terminowość rozliczeń, a także odpowiadają za kontakty z urzędami.

Póki podatki istnieją (a nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić), specjaliści do spraw rachunkowości będą potrzebni. Nauka w tym kierunku jest wyjątkowo perspektywiczna, o czym świadczą odsetek zatrudnianych absolwentów oraz ich zarobki.

Rachunkowość i podatki – zalety kierunku i perspektywy zawodowe absolwentów

Studia licencjackie na kierunku rachunkowość i podatki dają konkretne umiejętności oraz wiedzę, dzięki którym absolwenci są gotowi do podjęcia pracy w sektorze finansowym lub do sprawnego prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Decydując się na kierunek rachunkowość i podatki, można liczyć na uzyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu m.in.: systemów i prawa podatkowego, kontroli skarbowej, rachunkowości podatkowej oraz międzynarodowego prawa podatkowego. Program jest oparty na standardach kierunku finanse i rachunkowość opracowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki czemu absolwent dysponuje wiedzą przystającą do polskich realiów prawnych i gospodarczych, a także nieodbiegającą od tej, jaką otrzymuje się na innych uczelniach na analogicznych kierunkach. Wśród wykładanych przedmiotów znajdują się m.in.: makro- i  mikroekonomia, finanse, statystyka, rachunkowość, prawo, matematyka, bankowość, analiza finansowa i inne.

Absolwent rachunkowości i podatków może ubiegać się o uprawnienia doradcy podatkowego. Jest to stosunkowo młoda profesja, która zalicza się do zawodów zaufania publicznego. Oprócz tego może podjąć zatrudnienie w biurach rachunkowych czy działach księgowych przedsiębiorstw.

śr. ocena 5 / głosów 2