Rozliczanie najmu. Co warto wiedzieć?

Jesteś właścicielem domu lub mieszkania i chcesz wynająć pokój lub garaż? A może jesteś właścicielem lokalu w centrum miasta i wynajmujesz go firmie? Jeżeli osiągasz z tego tytułu dochody, to masz obowiązek odprowadzić od nich podatek do urzędu skarbowego. W artykule podpowiemy, w jaki sposób możesz rozliczyć najem i jaką formę opodatkowania wybrać.

Najem prywatny

W przypadku najmu prywatnego musimy dokonać formalnego wyboru formy opodatkowania. Najem prywatny możemy rozliczać według skali podatkowej:

  • na zasadach ogólnych,
  • za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (8,5% od przychodu do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł).

W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Do kosztów możemy zaliczyć czynsz do spółdzielni, wyposażenie nieruchomości, koszty napraw i remontów, amortyzację lokalu itp. Stawki obowiązujące przy rozliczaniu na zasadach ogólnych to 18% i 32%. Jeżeli chcemy rozliczać najem za pomocą ryczałtu, musimy pamiętać, że jeżeli wynajem jest naszym głównym źródłem dochodu, to urząd skarbowy może podważyć możliwość stosowania ryczałtu i traktować nas, jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli rozliczamy się według skali podatkowej, nie musimy składać wniosków czy oświadczeń, ponieważ ta forma opodatkowania obowiązuje z mocy samej ustawy. Musimy jedynie pamiętać, aby dokonywać rozliczenia w zeznaniu rocznym i wpłacać miesięczne zaliczki. W przypadku ryczałtu, musimy złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym. Ryczałt wpłacamy fiskusowi w terminie do 20 dnia następnego miesiąca. Możemy obliczać go samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego, jakim jest np. DOKUM, które oferuje pełne usługi księgowe, w tym rozliczanie najmu. W przypadku, gdy najem mieszkania czy lokalu nie generuje wysokich kosztów, wówczas lepszą formą opodatkowania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który w niektórych przypadkach pozwoli zaoszczędzić nam kilkaset złotych rocznie, jednak jest to dobry wybór dla osób, które nie spłacają kredytu.

Najem przy działalności gospodarczej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają również do wyboru dwa sposoby opodatkowania (z wyłączeniem ryczałtu, czyli stawki 8,5%):

  • na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy.

Podatek według skali podatkowej wynosi 18% i 32% od dochodu. W podatku liniowym jest to stawka 19 % od dochodu.  W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy pamiętać o uwzględnieniu najmu w zakresie działalności, czyli PKD 68.20 – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Aktualizacji należy dokonać poprzez złożenie wniosku CEIDG-1. Dochód z najmu rozliczanego na zasadach ogólnych zlicza się z innymi uzyskiwanymi dochodami, np. z umowy o pracę czy zlecenia. Natomiast podatek liniowy pozbawia przedsiębiorcę większości ulg podatkowych i możliwości rozliczania się z małżonkiem.

Przy rozliczaniu rozliczanie najmu wybierzmy formę opodatkowania, która pozwoli na zbudowanie zdolności kredytowej niskim kosztem. Zwróćmy uwagę na czas i prostotę. Nikt z nas nie lubi przecież papierologii. Pamiętajmy, że to, która forma rozliczenia najmu jest dla nas najkorzystniejsza, zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nas.

śr. ocena 5 / głosów 5