Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Kiedy myślimy o ubezpieczeniu komunikacyjnym, na pierwszą myśl przychodzi nam obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jednak to nie tylko jedyna forma ubezpieczenia, jakie powinniśmy wykupić, będąc właścicielem pojazdu. Z jakimi w takim razie rodzajami ubezpieczeń komunikacyjnych powinniśmy się zaznajomić? Warto się dowiedzieć, aby w razie potrzeby otrzymać należytą pomoc.

Ubezpieczenie OC

Zacznijmy od obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, które każdy właściciel musi wykupić, najpóźniej w dniu rejestracji auta.

Bez względu na to, którą ofertę ubezpieczyciela wybierzemy, jego zakres jest zawsze taki sam, ponieważ jest regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych – wyjaśnia nasz rozmówca z Multiagencji Ubezpieczeniowej HRJ-Faktor.

Co daje nam ubezpieczenie OC? Przede wszystkim gwarancję, że jeśli będziemy mieć wypadek i wyrządzimy krzywdę innym uczestnikom ruchu, szkody pokryje ubezpieczyciel. Dotyczy to zarówno mienia, jak i zdrowia oraz życia osób, które uczestniczyły w wypadku. Jeśli nie wykupimy ubezpieczenia OC, zostanie na nas nałożona kara finansowa. Jej wysokość zależy od rodzaju samochodu oraz okresu, w jakim ubezpieczenia nie mieliśmy.

Ubezpieczenie AC

Drugim rodzajem ubezpieczeń komunikacyjnych jest ubezpieczenie AC. To ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży oraz od zniszczenia. Chociaż nie jest obowiązkowe, warto je wykupić. Jeśli nasz samochód zostanie uszkodzony bądź skradziony, otrzymamy należyte zadośćuczynienie finansowe. Szkody mogą powstać w wyniku zderzenia z osobami, ze zwierzętami bądź z przedmiotami czy w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pożary czy działanie czynników termicznych powstałych innym sposobem. Musimy jednak uważać – jeśli wszelkie wpisujące się w ubezpieczenie szkody powstały przez nasze niedbalstwo, pieniędzy nie otrzymamy. Tak samo, jeśli byliśmy pod wpływem alkoholu albo narkotyków.

Ubezpieczenie Assistance

Bez wątpienia warto mieć na uwadze również ubezpieczenie Assistance. To całodobowa pomoc w razie wystąpienia awarii samochodu albo przy stłuczce. Wykupując ubezpieczenie, możemy liczyć na wsparcie techniczne, a co najważniejsze – holowanie zepsutego auta. To bardzo kosztowna usługa, mając Assistance, nie musimy martwić się o pieniądze. Jeśli chcemy, możemy również skorzystać z dodatkowych udogodnień, np. auta zastępczego bądź dostarczenia paliwa.

Pozostałe formy ubezpieczeń

Pośród pozostałych form ubezpieczeń znajduje się także ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków NWW, Ubezpieczenie Autoszyby czy ubezpieczenie flotowe, jeśli jesteśmy właścicielami co najmniej kilkunastu samochodów. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą agencji ubezpieczeniowych, aby być lepiej przygotowanym na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

śr. ocena 5 / głosów 4