Gdzie najlepiej śledzić kursy walut?

Kursy walut zmieniają się każdego dnia, różnice między jednym notowaniem a drugim nie raz są znaczące – raz na korzyść lub niekorzyść osób, które muszą lub chcą wymienić pieniądze krajowe na zagraniczne. Każdy kto regularnie wymienia walutę z pewnością zauważył, że kursy walut w bankach i poszczególnych kantorach nawet w tym samym dniu również mogą się między sobą różnić. Z czego to wynika i gdzie najlepiej sprawdzać kursy walut? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Wskaźniki NBP

Narodowy Bank Polski wyznacza kursy kupna i sprzedaży walut na podstawie danych pozyskanych z dziesięciu banków oraz trzech agencji informacyjnych. Chociaż notowania opracowane są bardzo skrupulatnie, zgodnie ze ściśle ustalonymi zasadami, to wyniki publikowane są dopiero następnego dnia. Ponadto informacje, którym kieruje się NBP w ustalaniu kursów nie pochodzą z rynku walutowego – wszystko to sprawia, że podawane przez niego wyniki nie są zbyt przydatne w analizie zmian rynkowych.

Kursy walut w kantorach

Śledzenie kursów walut w kantorach jest znacznie bardziej opłacalne.

Każdy kantor posiada specjalny system, który umożliwia bardzo precyzyjne analizowanie aktualnych i wiarygodnych danych rynkowych – wyjaśnia przedstawiciel Kantoru CentDzięki temu podaje bardziej precyzyjne dane na temat kursu kupna i sprzedaży waluty.

Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy wymianę większej gotówki, np. w celu pokrycia kosztów zagranicznej inwestycji. Niemniej należy brać pod uwagę, że każdy kantor narzuca własną marżę, stąd różnice między poszczególnymi kantorami mogą być bardzo znaczące. Jeśli chcemy korzystnie wymienić walutę, powinniśmy spędzić sporo czasu na zapoznaniu się z warunkami oferowanymi przez poszczególne kantory. Zdecydowanie odradza się korzystania z punktów wymiany walut zlokalizowanych w takich miejscach jak lotniska i dworce kolejowe, gdyż oferują one najmniej opłacalne kursy. Jeśli planujemy podróż zagraniczną dobrze jest wymienić przynajmniej część gotówki przed wyjazdem, by mieć środki na pokrycie takich wydatków jak przejazd do hotelu – pozostałe środki możemy wymienić na miejscu, lokalne kantory mogą oferować bardziej opłacalne kursy.

Internet

Kursy walut można sprawdzić również w Internecie – coraz popularniejsze są kantory internetowe, oferujące wymianę walut bez wychodzenia z domu. Proces ten jest bardzo prostu – po zalogowaniu się na stronie wystarczy doładować wirtualny portfel gotówką z konta bankowego i wybrać walutę, którą chcemy zakupić. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymujemy przelew na nasze konto.

śr. ocena 5 / głosów 1