ksiega-przychodow-rozchodow

Na czym polega prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów powinna być prowadzone przez niemal wszystkich przedsiębiorców. To dość prosta i podstawowa forma prowadzenia księgowości. Na czym polega prowadzenie takich ksiąg? Jak i kiedy należy taką księgę założyć? Oto poradnik dla przedsiębiorców dotyczący tej popularnej formy prowadzenia księgowości w małych i średnich firmach.

Księga przychodów i rozchodów – kto powinien ją prowadzić?

Księgo przychodów i przychodów nazywamy tak naprawdę ewidencję księgową, w której przedsiębiorca, w uproszczonej formie, zapisuje wszystkie wykonywane przez siebie operacje gospodarcze. W księdze przychodów i rozchodów zapisuje się więc wszystkie przychody – nie tylko te, pochodzące ze sprzedaży produktów, ale i wszystkie pozostałe. Ponadto, w takiej księdze uwzględniać należy wydatki na zakup różnego rodzaju towarów i materiałów, koszty związane z prowadzeniem działalności, oraz wydatki, takie jak na przykład wynagrodzenia dla pracowników, czy opłaty za wynajem lokalu. KPiR powinny prowadzić osoby fizyczne, które osiągają przychody z prowadzenia działalności gospodarczej – poza prowadzeniem działalności rolnej. Co ważne, dotyczy to osób, które wybrały opodatkowanie w ramach podatku liniowego. Taką księgę są zobowiązane także prowadzić spółki jawne, cywilne o partnerskie. Zwolnienie z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów jest możliwe, ze względu na stan zdrowia, lub wiek osoby prowadzącej działalność. O zwolnienie z tego obowiązku mogą się ubiegać też osoby prowadzące bardzo małą działalność.

Zakładamy księgę przychodów i rozchodów

Księgę przychodów i rozchodów powinniśmy założyć już w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotyczy to też rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży. Fakt rozpoczęcia prowadzenia księgi przychodów i rozchodów powinniśmy w ciągu 20 dni zgłosić w urzędzie skarbowym. Warto jednak wiedzieć, że prowadzeniem ksiąg nie musimy się zajmować osobiście – wielu przedsiębiorców prowadzenie księgowości powierza fachowcom, by samemu móc się skupić na rzeczywistej działalności swojej firmy. Biurem rachunkowym z dużym doświadczeniem, któremu warto zaufać jest firma Wawrzynek K.K. Biuro prawniczo – księgowe s.c. Warto też wiedzieć, że KPiR można prowadzić elektronicznie. Żeby taka księga została uznana za prowadzoną prawidłowo, musimy jednak spełnić kilka warunków – przede wszystkim potrzeby będzie nam odpowiedni program komputerowy, pozwalający na szybki wgląd w zapisywanie w nim treści. Konieczne jest też bezpieczne przechowywanie danych księgowych.

śr. ocena 0 / głosów 0