Zakup mieszkania od dewelopera

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego mieszkania?

Zakup nowego mieszkania to bardzo ważna decyzja w życiu. Wiążą się z nią zwykle zobowiązania kredytowe oraz duży stres. Niezależnie czy mieszkanie kupujemy dla siebie, czy też jako inwestycję pod wynajem są zasady, które pomogą podjąć nam dobrą decyzję. Jak sprawnie przebrnąć przez proces zakupu nieruchomości i na co należy zwrócić uwagę, by spać spokojnie?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

1. Lokalizacja. Kupując mieszkanie nie możemy kierować się tylko ceną. Na jej wysokość ma wpływ wiele czynników, między innymi lokalizacja. To, ile zajmie nam dojazd do pracy czy szkoły jest bardzo istotne, bo możemy zyskać lub stracić cenny czas. Jeśli nieruchomość ma być inwestycją pod wynajem, najlepiej zdecydować się na obiekt w okolicach centrum lub dobrze z nim skomunikowany. Warto zwrócić uwagę na infrastrukturę okolicy – sklepy, punkty usługowe, transport miejski oraz planowane zagospodarowanie przestrzeni. Zwłaszcza ostatni punkt jest ważny, bo może się okazać, że za jakiś czas z okna będziemy widzieli hipermarket, a nie park.

2. Deweloper. Pracownik szczecińskiego dewelopera Caro Development Polska radzi: Trzeba sprawdzić, jaką ma historię, czy jego inwestycje mają dobre opinie i czy zostały wykonane terminowo. Można pojechać i samodzielnie ocenić już zrealizowane projekty. Następnie sprawdzamy w księdze wieczystej, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem pod nieruchomość oraz czy ma pozwolenie na budowę. Powinniśmy skontrolować, czy nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. Taką informację znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Polskim Związku Firm Deweloperskich. Rachunek, na który mamy wpłacić pieniądze, powinien być rachunkiem powierniczym. Daje to nam bezpieczeństwo, że bank będzie przekazywał nasze środki deweloperowi w miarę postępu budowy lub przekaże je dopiero po przeniesieniu własności mieszkania.

3. Umowa. Powinna zawierać szczegóły dotyczące zarówno samej nieruchomości, jak i warunków jej sprzedaży. Najbaczniej należy przyjrzeć się zapisom dotyczącym terminów i kwot oraz zwrócić uwagę na zapis o odszkodowaniu za niewywiązanie się z umowy. Umowę koniecznie trzeba dokładnie przeczytać i w razie wątpliwości dopytać o szczegóły.

4. Budżet. Oprócz kwoty na zakup mieszkania trzeba przygotować się na koszta związane z jego zakupem. Są to: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja pośrednika.

5. Odbiór techniczny. Jeśli mamy możliwość obejrzenia mieszkania przed podpisaniem umowy z deweloperem, koniecznie z niej skorzystajmy. Jeśli podpisaliśmy umowę i czekamy na wybudowanie budynku czeka nas odbiór techniczny, czyli sprawdzenie stanu mieszkania przed oddaniem lokalu właścicielowi. Trzeba zwrócić uwagę, czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z umową, czy ściany i podłogi są proste. Należy sprawdzić montaż drzwi i okien oraz ich szczelność. W mieszkaniu musi być światłowód i instalacje do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej. Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest sprawna instalacja elektryczna i prąd w gniazdkach. Na koniec sprawdzamy, czy działa wentylacja.

śr. ocena 5 / głosów 1