kredyt-konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – zalety rozwiązania

W dzisiejszych czasach posiadanie wielu zobowiązań finansowych w kilku różnych firmach nie jest niczym dziwnym – szczególnie w przypadku, gdy prowadzimy własną działalność. Jednak pamiętanie o wszystkich terminach i spłacanie rat w różnych miejscach może okazać się bardzo uciążliwe. Z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny, który nie tylko przejmie to zadanie na siebie, ale także pozwoli podreperować nasz budżet.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłacanie wszelkich naszych zobowiązań finansowych za jednym razem – a co za tym idzie płacimy tylko jeden kredyt zamiast kilku. Wiąże się to również z jednolitą stopą oprocentowania – wyjaśnia na wstępie ekspert reprezentujący firmę Finanse.pl z Będzina.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia nam spłacenie kart kredytowych, kredytów hipotecznych, debetowych, ratalnych, czy samochodowych. Cały proces polega na tym, iż bank nie wypłaca nam pieniędzy, tylko bezpośrednio spłaca nasze długi.

Rodzaje konsolidacji kredytów

Możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Są to:

kredyt gotówkowy – przyznawany jest na krótszy czas, zazwyczaj do 6 lat oraz na niższą sumę pieniędzy. Oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego, jednak bank nie wymaga od nas zabezpieczenia. Cała procedura odbywa się szybko i nie jest skomplikowana.

kredyt hipoteczny – w tym przypadku oprocentowanie jest znacznie niższe, a co za tym idzie – płacimy małe raty, natomiast okres kredytowania jest o wiele dłuższy (może wynosić nawet do 30 lat). Należy jednak zwrócić uwagę, iż kredyt ten wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki, a więc to nasza nieruchomość staje się dla banku gwarancją spłaty kredytu. Możemy spotkać się jednak z ofertami, które akceptują zabezpieczenia na nieruchomości osoby trzeciej – dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać kredyt nawet nie posiadając własnej nieruchomości. Musimy pamiętać również, iż proces ubiegania się o ten rodzaj kredytu wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania oraz jest nieco bardziej skomplikowany.

Czy warto?

Nie da się ukryć, iż kredyt konsolidacyjny posiada wiele  zalet. Nie tylko nie musimy się już martwić o spłacanie kilku różnych rat i pilnowania ich terminów – spłacamy wyłącznie jeden kredyt, co może znacznie odciążyć nas psychicznie. Niewątpliwie jest to bardzo komfortowe rozwiązanie.  Kolejnym plusem jest fakt, iż kredyt konsolidacyjny może pozytywnie wpłynąć na nasz domowy budżet, ponieważ wiąże się on z płaceniem niższych rat. Ponadto niektóre oferty dają nam możliwość skorzystać również z dodatkowej kwoty, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel. Pamiętajmy jednak, że aby wybrać wśród wielu ofert tę najkorzystniejszą warto jest skorzystać z pomocy eksperta, który znacznie ułatwi nam to zadanie – szczególnie jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą w tym zakresie.

śr. ocena 5 / głosów 5