Kredyt czy leasing – co wybrać?

Zarówno kredyt, jak i leasing stanowią bardzo powszechne formy finansowania, dostępne dla przedsiębiorców. Każda z nich posiada swoje zalety i wady. A która z nich jest bardziej korzystna? Na którą lepiej jest się zdecydować? Zapytaliśmy o to ekspertów, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem, zdobytym na przestrzeni ostatnich lat. A oto czego się od nich dowiedzieliśmy.

Leasing – rozwiązanie na miarę potrzeb

Kiedy leasing zamiast kredytu? W jakich sytuacjach takie rozwiązanie się opłaca?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista z firmy GO LEASING:

Rozwiązanie, jakim jest leasing stanowi świetną opcję dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy potrzebują dokonać zakupu urządzeń, sprzętów czy innych przedmiotów, koniecznych dla prowadzenia działalności, ale nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu. Wielokrotnie zdarza się bowiem, że ich zdolność kredytowa niestety jest ograniczona. Ponadto wiele firm leasingowych oferuje także specjalną usługę, która dedykowana jest początkującym przedsiębiorcom. Mowa tutaj o leasingu na start.

Czy to prawda, że kredyt jest tańszy od leasingu?

Szukając informacji na temat leasingu, z pewnością spotkaliście się ze stwierdzeniem, że jest on droższy od kredytu. Dzieje się tak, jak twierdzą jego zwolennicy, z uwagi na to, iż firmy leasingowe pośredniczą między przedsiębiorcami a bankami. Prawdą jest, że są one swego rodzaju pośrednikami, jednakże błędnym jest stwierdzenie o przekładaniu się tej zależności w tak prosty sposób na wysokość oferty. Musimy bowiem pamiętać, że różne banki narzucają marże w różnych wysokościach, a te z kolei zależą od wielu czynników. Do najważniejszych zmiennych zaliczamy tutaj z pewnością: rodzaj kredytu, kondycję finansową kredytobiorcy oraz zabezpieczenia.

Biorąc po uwagę wszystkie wyżej wymienione względy i ich realny wpływ na sytuację, w łatwy sposób można dojść do wniosku, że tak jak leasing może być droższy od kredytu, tak i kredyt może być droższy od leasingu. Wszystko zależy bowiem od konkretnej oferty oraz dostępnych zmiennych. Ponadto doświadczenie pokazuje, że częściej jednak to właśnie leasing jest tańszym produktem.

To, na co tutaj warto również zwrócić uwagę to fakt, że negocjacje wysokości opłat z firmami leasingowymi przebiegają znacznie łatwiej, a ich wynik bywa najczęściej korzystny dla klientów.

Która forma finansowania jest bardziej elastyczna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: leasing. decydując się na to rozwiązanie, oferowane przez profesjonalną firmę leasingową, przedsiębiorcy mają bowiem możliwość dopasowania wysokości opłat do aktualnie istniejącej sytuacji finansowej ich firmy. Leasing to produkt, który wyróżnia się zdecydowanie większą elastycznością niż kredyt.

Ponadto pozwala on także na obniżenie zobowiązań podatkowych, gdyż płatności leasingowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Jako takie zaś przyczyniają się bezpośrednio do zmniejszenia podstawy opodatkowania. Warunkiem tutaj stanowi jedynie ustalenie odpisów amortyzacyjnych po stronie leasingodawcy.

Leasing a zdolność kredytowa

Jak kredyt i leasing wpływają na zdolność kredytową przedsiębiorcy? Otóż kredyt obciąża jego zdolność kredytową w sposób bezpośredni. Zupełnie inaczej jest w przypadku leasingu. Ciężar zobowiązań, wynikający z tej formy finansowania inwestycji, jest znacznie mniejszy niż ma to miejsce w przypadku kredytu.

śr. ocena 5 / głosów 6