Kiedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Jeśli otwieramy działalność gospodarczą, skorzystanie z usług biura rachunkowego jest warte rozważenia. Na początku przedsiębiorczej drogi trzeba zajmować się wieloma aspektami prowadzenia działalności: pozyskiwaniem klientów, organizacją pracy własnej, pracownikami, nadzorem merytorycznym nad wykonywaniem usług czy produktów. Zaufane biuro rachunkowe, które zajmie się księgami rachunkowymi, podatkami, kadrami i płacami jest na wagę złota.

Dobre biuro rachunkowe a księgi rachunkowe  

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez fachowe biuro to duże odciążenie dla przedsiębiorcy, który może wtedy spokojnie zająć się pracą na rzecz klientów – tłumaczy specjalistka z Meritum – Centrum Obsługi Biznesu w Oleśnicy.

Biuro bierze na siebie księgowanie, sporządza bilanse, rachunki przepływów, strat i zysków. Warto rozważyć zlecenie tej samej firmie prowadzenie księgi przychodów i rozchodów i wszelkich form opodatkowania czy rejestrów VAT.

Kadry, płace i ZUS

Wielu przedsiębiorców zaczyna działalność w formie jednoosobowej. Świadczy usługi, a zarazem pozyskuje klientów i zajmuje się promocją.  Jeśli działalność zaczyna się rozwijać, wykonanie  wszystkich obowiązków przez jedną osobę staje się niewykonalne. Zatrudnienie pracowników wiąże się z kolejną odpowiedzialnością i rozbudowaną dokumentacją. Prawidłowe sporządzenie listy płac wymaga znajomości przepisów dotyczących rozliczania wynagrodzeń, trzeba się orientować w odprowadzaniu składek do ZUS, podatkach dochodowych, sporządzaniu PIT i wielu innych sprawach. Zlecenie tego wszystkiego do zaufanego biura, które zajmuje się naszą firmą od początku, może być bezcenną oszczędnością czasu i nerwów dla przedsiębiorcy.

Doradztwo podatkowe

Przepisy podatkowe w Polsce są skomplikowane i trudne do rozliczenia przez laika. Biuro księgowe doradzi, jak zoptymalizować obciążenie podatkami, jaka forma opodatkowania jest w naszym przypadku najkorzystniejsza, wskaże akty prawne i ich interpretacje wykonane przez poszczególne urzędy skarbowe, bo zdarza się, że te interpretacje się od siebie różnią. Zadaniem biura jest także śledzenie wciąż zmieniających się przepisów i informowanie przedsiębiorcy na bieżąco o praktycznych skutkach tych zmian dla firmy.  Fachowe biuro księgowe nie ogranicza się do wykonywania zleconych dokumentów, ale jest stale w kontakcie z przedsiębiorcą, śledzi rozwój firmy, doradza najlepsze rozwiązania dotyczące różnorakich obszarów działalności. Nowoczesne biura rachunkowe mają też często w ofercie dodatkowe usługi, na przykład przekształcanie w spółki, aporty, sprzedaż spółek czy wirtualne biura.

śr. ocena 5 / głosów 4