biuro podatkowe

Jak znaleźć rzetelne biuro rachunkowe?

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy to trudne i nieopłacalne zadanie. Popełnienie błędu w kwestiach skarbowych może być bardzo kłopotliwe i kosztowne. Nie warto ryzykować, zamiast tego lepiej powierzyć finanse swojej firmy rzetelnemu biuru rachunkowemu. Dzięki jego usługom zyskamy bowiem pewność, że naszymi sprawami finansowymi zajmuje się profesjonalista. Jak wybrać rzetelne biuro rachunkowe?

Certyfikat księgowy Ministra Finansów

Osoba, która prowadzi biuro rachunkowe, musi legitymować się imiennym certyfikatem wydanym przez Ministra Finansów potwierdzającym jej rzetelność. To właśnie ten dokument stanowi potwierdzenie, że mamy do czynienia z profesjonalistą, który posiada odpowiednie uprawnienia do prowadzenia księgowości i rozliczeń dla innych podmiotów. Osoba, która prowadzi biuro rachunkowe, musi także mieć właściwe wykształcenie (ukończone studia wyższe lub zdany państwowy egzamin), a więc być księgowym z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Warto także upewnić się, czy wybrane biuro ma wykupione ubezpieczenie od błędów w sztuce (OC), tak jak na przykład warszawskie biuro rachunkowe Dom Podatków. Stanowi to bowiem gwarancję, że finanse naszej firmy znajdą się we właściwych rękach.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Profesjonaliści, którzy świadczą usługi z zakresu księgowości oraz rachunkowości, muszą obowiązkowo wykupić polisę OC. Ubezpieczenie to ma za zadanie pokryć koszty ewentualnych błędów popełnionych przez biuro oraz stanowić naszą rekompensatę. Podejmując współpracę z konkretnym biurem, warto upewnić się, czy posiada ono ubezpieczenie OC oraz jaka jest wysokość jego polisy. Im kwota ta będzie bowiem wyższa, tym mamy większą pewność, że wyegzekwujemy pełną kwotę rekompensaty za ewentualny błąd księgowego. Szerokim łukiem powinniśmy natomiast omijać biura, które takiej polisy nie posiadają. Oznacza to bowiem, że w razie pomyłki, będziemy musieli z własnej kieszeni zapłacić karę, a później dochodzić jej zwrotu od księgowego na drodze postępowania sądowego.

Koszt usługi i co wchodzi w jej skład

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić na sprawdzenie, ile zapłacimy za usługę świadczoną przez biuro rachunkowe i co wchodzi w jej skład. Ostrożność powinniśmy zachować szczególnie w przypadku biur oferujących podejrzanie niskie ceny. Bardzo często oznaczają one bowiem, że mamy do czynienia z bardzo ograniczoną usługą, a za dodatkowe jej elementy będziemy musieli dopłacić. Tanie biura rachunkowe bardzo często ograniczają także swoją odpowiedzialność w kwestiach spornych. Dlatego też zanim podpiszemy umowę z wybranym biurem, upewnijmy się zawsze, za jaki zakres usług płacimy.

śr. ocena 5 / głosów 1