stare monety i banknoty

Jak sprzedawać stare monety i banknoty?

Numizmatyka, oprócz bycia hobby, jest także dobrym sposobem na zarobek. Stare monety oraz banknoty mogą z czasem okazać się białymi krukami i znacznie zyskać na wartości. Jeśli więc jesteś kolekcjonerem lub właścicielem numizmatu i nie chcesz zostać oszukany podczas jego sprzedaży, dowiedz się, jak oszacować cenę rynkową oraz gdzie bezpiecznie sprzedawać zabytkowe pieniądze.

Monety dzielą się na kolekcjonerskie i obiegowe. Te pierwsze, jak sama nazwa mówi, mają wartość kolekcjonerską. O ich wartości decyduje rodzaj stopu, próba, wiek, rzadkość oraz nakład. Jeśli więc chcemy zacząć inwestować w monety powinniśmy mieć na uwadze, że w przypadku monet kolekcjonerskich cena sprzedaży może znacznie różnić się od ceny kupna, ale przy tym jest trudniej trafić na satysfakcjonującą nas ofertę.

Jak powinna wyglądać wycena starych monet?

Na wartość naszej kolekcji ma wpływ wiele czynników, dlatego też do wyceny monet można stosować kilka metod. Jedną z nich jest skala Sheldona, która służy do oceny stanu zachowania monet poprzez wykorzystanie skali numerycznej, przy czym 1 oznacza najgorszy, a 70 – najlepszy. Nie należy jednak ona do łatwych, bowiem trzeba prawidłowo oszacować wartość bazową, na którą składa się m. in. pochodzenie numizmatu, stopień rzadkości oraz jego rocznik. O wiele łatwiej jest odnieść się do wartości katalogowej– choć i w tym przypadku określenie atrakcyjności monety może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnego numizmatyka i gradera, który nie tylko oznaczy rodzaj pieniądza, ale także zabezpieczy go poprzez umieszczenie w specjalnym holderze. Opakowanie to jest wyposażone w hologram chroniący przed fałszerstwem oraz indywidualny numer i kod QR, dzięki któremu w każdym momencie można sprawdzić zdegradowany numizmat.

Gdzie sprzedać numizmaty?

Stare monety i banknoty można sprzedawać, wystawiając je na aukcjach. Wymaga to jednak poświęcenia czasu na szukanie zainteresowanych oraz przynajmniej podstawowej znajomości rynku. Jeśli więc nie chcemy zostać oszukani i być przez to stratni, warto wybrać się do komisu numizmatycznego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Krakowskiego Salonu Numizmatycznego Gibon, który prowadzi skup złotych oraz srebrnych monet z różnych okresów historycznych: Korzystając z usług salonu nie poniosą Państwo żadnych kosztów związanych ze sprzedażą, bowiem wszelkie opłaty skarbowe realizuje nasza firma. Poza tym zyskają Państwo pewność, że moneta została fachowo wyceniona przez wykwalifikowanego numizmatyka i gradera.

śr. ocena 5 / głosów 1