Dlaczego warto posiadać rozległą wiedzę na temat rachunkowości?

Wiedza może być niezwykle cenna, zaś niewiedza może dużo kosztować. Szczególnie prawdziwe jest to stwierdzenie w odniesieniu do wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości. Kogo dotyczy rachunkowość? Bezpośrednio lub pośrednio nas wszystkich bez wyjątku! Poznajmy ją więc lepiej. Czym jest i dlaczego warto mieć jak najbardziej rozległą wiedzę w tej dziedzinie?

Co to jest rachunkowość?

Rachunkowość to system, który ma odzwierciedlać i pomagać w ocenie prowadzenia działalności gospodarczej. Inaczej mówiąc, jest to sposób liczbowego przedstawienia działalności firmy – zysków, strat, wydatków, inwestycji… Miernikiem jest tu pieniądz. Rachunkowość obejmuje wszystkie procesy, jakim ulega podmiot gospodarczy. Te procesy to: produkcja, dystrybucja, konsumpcja, akumulacja. Wymierne przedstawienie każdego z nich pozwala ocenić, czy firma jest rentowna, a także zachować kontrolę nad nią. Rachunkowość dzieli się na trzy poddyscypliny: księgowość, kalkulację i sprawozdawczość. Do głównych odmian zaliczamy rachunkowość: finansową, zarządczą, podatkową, budżetową, bankową.

Brzmi to stosunkowo prosto w teorii, natomiast praktyka jest już mniej oczywista, głównie ze względu na skomplikowane i często zmieniane prawo. Profesjonaliści stale się dokształcają. Zawsze aktualnej wiedzy polecamy szukać na www.unimex.pl.

Dlaczego warto orientować się w rachunkowości?

Choć rachunkowość kojarzy się raczej z prowadzeniem firmy, jest nam bliższa, niż się wydaje. Każdy z nas prowadzi swój domowy budżet. Zarabiamy pieniądze, odkładamy, wydajemy, czasem inwestujemy; dokonujemy zakupów, które w jakiś sposób poprawiają jakość życia, ale też naszej pracy. Dążymy do maksymalizacji zysków na każdym polu. Gospodarstwo domowe można postrzegać jako swoistą firmę i zarządzać jego zasobami dokładnie tak samo, jak robią to właściciele przedsiębiorstw – z tym że bez przytłaczających przepisów!

Zastosowanie podstawowych reguł księgowości ma same zalety niezależnie od tego, czy dysponujemy kieszonkowym, czy zarządzamy korporacją. Staranne zapisywanie wszystkich zdarzeń finansowych daje nam świadomość tego, ile zarabiamy, a ile wydajemy – i ile z tych wydatków było zbędnych. Czasem jest to bolesne uświadomienie, ale konieczne, aby w pełni kontrolować swoje wydatki, a tym samym wiele innych aspektów życia.

Nauka rachunkowości nie musi być trudna. Na poziomie podstawowym przydatne są odpowiednie materiały popularyzatorskie (książki, wideoblogi, blogi). Studenci i zawodowcy powinni wykorzystywać bardziej zaawansowane książki z zakresu rachunkowości.

śr. ocena 5 / głosów 4