Dlaczego warto korzystać z usług pośrednika przy sprzedaży nieruchomości

Pragnąć sprzedać mieszkanie, dom czy inną nieruchomość z upływem czasu staniemy przed dylematem, czy sprzedawać ją samodzielnie, czy może skorzystać z usług pośrednika. Współpracując z biurem nieruchomości musimy oczywiście liczyć się z zapłatą wynagrodzenia za tę usługę, ale okazuje się, że pomimo tego transakcja przeprowadzona przez pośrednika jest bardziej opłacalna. Dlaczego?

Sprzedać mieszkanie korzystnie…

Głównym czynnikiem interesującym nas przy sprzedaży nieruchomości jest oczywiście cena, jaką możemy uzyskać za nasze mieszkanie, dom czy działkę. Chcąc uzyskać jak najwyższą kwotę, niekiedy rezygnujemy z usług pośrednika, by nie obniżyć tej sumy o wynagrodzenie. Wbrew pozorom, dodatkowy koszt pracy pośrednika może się nam bardzo opłacić.

Nieznajomość rynku nieruchomości często prowadzi do błędnego oszacowania ceny za mieszkanie czy dom. – Tłumaczy Wojciech Kuźnia prokurent biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami Kuźnia Nieruchomości z Warszawy. – W efekcie zdarza się, że sprzedający decyduje się na za niską kwotę i tym sposobem traci na całej transakcji, nie zdając sobie sprawy z faktu, że jego nieruchomość jest warta znacznie więcej. Bywa również odwrotnie – właściciel przeszacowuje cenę obiektu, przez co czas sprzedaży się wydłuża, a często w ogóle nie dochodzi do transakcji. Sytuacje te wynikają z braku doświadczenia i wiedzy w tej kwestii, którymi z kolei dysponują pracownicy biur pośrednictwa. Przedstawiciel pośrednika przeanalizuje stan prawny nieruchomości, uporządkuje ewentualne nieścisłości i przygotuje obiekt do sprzedaży pod względem formalnym, jak i wizualnym. W tym celu wiele biur oferuje usługi z zakresu tzw. homestagingu, czyli podejmuje działania mające na celu podniesienie wartości danej nieruchomości. Dobre zdjęcia i atrakcyjny opis nieruchomości pomogą zachęcić potencjalnych nabywców. Ponadto odpowiedni kanał dystrybucji danej oferty gwarantuje zwiększone zainteresowanie potencjalnych klientów. Dodając do tego wysokie zdolności negocjatorskie pośredników często okazuje się, że z ich pomocą sprzedajemy mieszkanie drożej niż samodzielnie. Dzięki temu wynagrodzenie za pracę postrzegane jest jako obustronna korzyść.

…Szybko i bezpiecznie

Drugim czynnikiem, na którym najbardziej zależy nam przy sprzedaży nieruchomości, jest czas. Często bowiem zależy nam na jak najszybszym zbyciu mieszkania czy domu, np. by dokonać nowej transakcji czy ograniczyć miesięczne opłaty. W takiej sytuacji pomoc pośrednika będzie nieoceniona. Wspomniane już optymalne oszacowanie ceny nieruchomości w połączeniu z szeroko zakrojoną akcją marketingową przyniesie szybkie rezultaty. To właśnie dobre rozreklamowanie oferty i pozyskanie na nią wielu chętnych jest jedną z większych zalet pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Renomowane biura dysponują rozbudowaną siecią kontaktów, posiadają też atrakcyjne możliwości promowania ofert w mediach. Pozyskanych w ten sposób potencjalnych klientów trzeba oczywiście zweryfikować i poprowadzić przez proces zakupu nieruchomości –prowadzić rozmowy telefoniczne, wyjaśniać zweryfikowany stan prawny, oprowadzać po nieruchomości i negocjować umowy, a to wszystko wymaga czasu i doświadczenia. Korzystając z usług pośrednika sprzedający oszczędzają więc czas i zyskują pewność co do bezpieczeństwa transakcji. Każdy z potencjalnych klientów jest bowiem przez pośrednika weryfikowany – sprawdzany jest dowód tożsamości – a wszelkie dokumenty sprzedaży analizowane pod kątem prawnym. Działa to zresztą w dwie strony – obecnie ogłoszenia prywatne traktowane są przez ewentualnych nabywców bardziej podejrzliwie. Dlatego, jeśli interesuje nas sprzedaż nieruchomości za satysfakcjonującą cenę, sprawnie i bezpiecznie – warto skorzystać z usług pośrednika. Czas właściciela poświęcony na sprzedaż nieruchomości także kosztuje, o czym wiele osób zapomina.

śr. ocena 5 / głosów 5