ksiegowość

Kiedy i dlaczego warto korzystać z usług biura księgowego?

Właściciel firmy może zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości. W nieco większych podmiotach praktykuje się też zatrudnienie księgowej na miejscu. Jednak rozwiązaniem, które warto rozważyć i to z wielu względów jest zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu biuru księgowemu bądź rachunkowemu. Jakie zalety z tego wynikają?

Ciągłość pracy, przeszkoleni pracownicy, ubezpieczenie

Przede wszystkim biura księgowe nie mają przestojów i pracują we wszystkie dni robocze. Nie trzeba się wówczas przejmować kwestiami pracowniczymi, urlopami czy chorobami, gdyż zajmuje się tym zewnętrzna firma. W praktyce okazuje się te, że taniej jest zawrzeć umowę w zewnętrznym biurem księgowym niż zatrudniać własnego księgowego na umowę o pracę. Odpadają wówczas koszty pracownicze i inne związane np. z zakupem profesjonalnej literatury czy oprogramowania. Warto jednak zadbać o odpowiednie skonstruowanie umowy z biurem księgowym. To biuro jest odpowiedzialne za ewentualne szkody wyrządzone przez swoich pracowników. Dobre biura księgowe, takie jak np. szczecińskie biuro Galant, mają także obowiązkową polisę OC.

Dodatkowe usługi

Warto też pamiętać, że niekiedy oprócz prowadzenia księgowości firma potrzebuje również i innych usług z zakresu podatków bądź rachunkowości. W przypadku spółek niekiedy potrzebna jest interpretacja podatkowa czy dodatkowa opinia prawna. Wprawdzie nie każde biuro księgowe zatrudnia biegłych rewidentów, prawników i doradców podatkowych, ale na ogół ma zaufanych specjalistów, z  którymi współpracuje na co dzień. To szansa na szybkie wykonanie usługi i to w atrakcyjnej cenie. Co ciekawe, usługa biura księgowego może zostać odliczona w celu zmniejszenia wysokości podatku dochodowego. W rozrachunku końcowym koszt współpracy z profesjonalnym biurem jest bardzo niski.

Wygoda

Zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu biuru ma wiele zalet, a przede wszystkim jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pracownikom biura należy jedynie regularnie przekazywać wymagane dokumenty. To biuro jest odpowiedzialne za usługi kadrowe (nawiązywanie stosunku pracy z pracownikiem). Nie trzeba się więc martwić o wypełnianie deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych czy przygotowywanie listy płac. Należy jedynie systematycznie informować o ewentualnych zmianach w kadrze pracowniczej. Dostarczanie dokumentów do biura księgowego odbywa się w dowolny sposób. Można je nawet wysłać elektronicznie, jeśli nie ma czasu na ich osobiste dostarczenie.

śr. ocena 5 / głosów 3