Darowizna – jak przekazać ją zgodnie z prawem

Dla wielu dylemat „czy lepiej jest dawać, niż dostawać” nie istnieje – zawsze stawiają na drugą opcję. Jeśli i wy zaliczacie się do osób szczodrych, chętnie sprawiającym prezenty swoim bliskim, koniecznie sprawdźcie w jakich przypadkach spisuje się umowę darowizny i jak obdarowywać innych zgodnie z prawem.

Regulacje prawne

Przekazywanie darowizny rządzi się swoimi prawami. I to dosłownie – reguły dotyczące tego procesu ustalone są w kodeksie cywilnym. Co więcej, ustawa o podatku od spadków i darowizn dokładnie określa kto jest od niego zwolniony, a kto musi go zapłacić.

-Do urzędu skarbowego zgłaszać należy każdy wartościowy prezent, jaki zdecydowaliśmy się podarować innej osobie. Oczywiście, nie trzeba zgłaszać ofiarowywanego dziecku kieszonkowego, jednak w przypadku bardziej wartościowego podarunku, takiego jak mieszkanie czy znaczna ilość gotówki, konieczne jest spisanie umowy darowizny i załatwienie wszystkich związanych z nią formalności – tłumaczy nasz rozmówca, notariusz Łukasz Chwiałkowski.

Darowizną mogą być również samochód, biżuteria, dzieła sztuki, prawa (własnościowe, wieczystego użytkowania), a nawet umorzenie długu (o ile darczyńca nie zażądał czegoś w zamian).

Jak przekazać darowiznę

Aby darowizna została przekazana zgodnie z prawem, konieczne jest spisanie umowy notarialnej. Bezwzględnie należy zrobić to w przypadku ofiarowania nieruchomości, jednak zaleca się jej sporządzenie również w przypadku przekazania rzeczy lub pieniędzy (dobrze ją mieć na wypadek kontroli z urzędu skarbowego). W umowie należy zawrzeć dane darczyńcy i obdarowanego, dokładnie opisać przedmiot i wartość darowizny, a także termin jej przekazania. Co więcej, musi znaleźć się w niej informacja o tym, że przedmiot został przyjęty przez obdarowanego. Darowizna jest ważna od chwili jej wykonania.

Warto wiedzieć, że darowizna podlega opodatkowaniu. Z płacenia podatku zwolniona może być jedynie najbliższa rodzina, która obejmuje małżonka, dzieci, rodziców, dziadków, wnuków, prawnuków, pasierba, ojczyma, macochę oraz rodzeństwo. Niektóre darowizny, takie jak te na działalność charytatywną różnych organizacji społecznych oraz Kościoła, można odliczać w ramach ulg od dochodów w rozliczeniach PIT. Dzięki temu można zmniejszyć swój podatek lub otrzymać nadpłatę z urzędu skarbowego.

śr. ocena 5 / głosów 3