Czym się kierować, dokonując wyboru biura księgowego?

Spełniając marzenia o prowadzeniu własnej działalności, powinniśmy szczerze zastanowić się nad pytaniem: czy damy radę samodzielnie prowadzić biuro księgowe? Lepszym sposobem może okazać się powierzenie tej części działalności zewnętrznej firmie, która dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie regularnie prowadzić nasze księgi rachunkowe. Sprawdźmy, jakie są korzyści takiego rozwiązania oraz na co zwracać uwagę wybierając biuro księgowe.

Czy warto współpracować z biurem księgowym?

Prowadzenie rachunkowości we własnej firmie może być na początku bardzo trudne, tym bardziej, że powinniśmy się skupić na wielu obszarach własnej działalności jednocześnie – od produkcji, przez marketing, po usługi posprzedażowe, oczywiście w zależności od branży. Jednakże powierzenie księgowości firmie zewnętrznej, tzw. outsourcing, może nas odciążyć od dodatkowych czynności. Jest to przydatne również, gdy firma się rozrasta i powoli zaczyna myśleć o optymalizacji kosztów.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wspomniane wcześniej czynności, to przede wszystkim regularne prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowanie oraz składanie okresowych zeznań, a także wspieranie podczas kontroli z ZUS. Dodatkowo dochodzi oszczędność pieniędzy – z zarządzaniem kontraktem oraz ewentualnym rozwiązaniem umowy wiążą się niskie koszty. Nie trzeba również wydawać pieniędzy na szkolenia dla nas lub dla zatrudnianych przez nas pracowników, z którymi łączą się urlopy oraz świadczenia socjalne. Wybierając biuro księgowe mamy także gwarancję bezpieczeństwa przetwarzanych danych i wsparcie doświadczonego zespołu, często pracującego dla ludzi z różnych branż i znających ich specyfikę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze biura księgowego?

Oferta biur księgowych dla przedsiębiorców jest bardzo duża. Pewną przewagę mają biura, które oferują ponadto dodatkowe usługi, jak np. doradztwo podatkowe, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na działanie naszej firmy w kwestiach dotyczących rachunkowości oraz prawa. Często takie usługi oferowane są w specjalnych pakietach w promocyjnych cenach. Warto sprawdzić kadrę biura księgowego oraz jej doświadczenie, aby nie wpaść w pułapkę niskich usług osób bez dużego doświadczenia za stosunkowo niskie pieniądze. Pewnym udogodnieniem może być również bliska lokalizacja, dzięki czemu zawsze możemy podjechać do biura i poradzić się w pewnych sprawach osobiście – zauważa doradca z Biura Prawniczo-Księgowego s.c. Krystyna i Katarzyna Wawrzynek, którego podstawowym obszarem działalności jest kompleksowa obsługa przedsiębiorstw w zakresie usług księgowych i płacowych oraz doradztwo podatkowe.

śr. ocena 5 / głosów 4