ceny nieruchomości

Co wpływa na cenę mieszkania?

Na cenę nieruchomości o przeznaczeniu mieszkaniowym wpływa wiele różnych czynników. Bardzo często zdarza się, że osoby po raz pierwszy kupujące mieszkanie lub dom nie zdają sobie sprawy z przyczyn różnic w cenach poszczególnych ofert. Taka nieświadomość może przyczynić się do poważnych rozczarowań, jeśli przy porównaniu propozycji inwestor kieruje się wyłącznie ceną nominalną nieruchomości.

Rynek nieruchomości jest niezwykle skomplikowany, a na różnice wartości poszczególnych zabudowań wpływają złożone czynniki. Przyjrzyjmy się zagadnieniu kształtowania się cen nieruchomości w kontekście lokali mieszkaniowych.

Lokalizacja domu i mieszkania

Lokalizacja nieruchomości jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na jej cenę. Eksperci z branży szacują, że atrakcyjność położenia może mieć nawet 30% udział w kształtowaniu się ceny mieszkania – mówi specjalista z Marcopolo Development, przedsiębiorstwa budującego mieszkania i domy w okolicach Poznania.

Dla inwestorów prywatnych, szukających mieszkania lub domu, lokalizacja to znacznie więcej niż położenie na mapie. W cenie są nieruchomości, które zapewnią spokój i bezpieczeństwo na co dzień, a więc wolne od hałasu oraz uciążliwego sąsiedztwa. Preferowane są lokale mieszkalne z jednej strony otoczone zielenią, z drugiej zaś zapewniające łatwy dostęp do obiektów użyteczności publicznej, ośrodków zdrowia, szkół i sklepów.

Standard i typ budynku

Do ważnych elementów determinujących cenę nieruchomości mieszkaniowej należą też typ i standard nieruchomości. Mieszkania w budynkach wielorodzinnych z reguły są tańsze od domów wolnostojących, co wiąże się bezpośrednio z zagadnieniem poruszanym wcześniej, czyli otoczeniem i jego wpływem na komfort życia.

Mówiąc o standardzie mamy na myśli przede wszystkim wykorzystane technologie. Nowe mieszkania są oczywiście droższe, m.in. ze względu na jakość użytych materiałów dociepleniowych, sprzyjających oszczędności energii. Takie nieruchomości okazują się jednak tańsze w utrzymaniu, co powinno zachęcać kupców właśnie do takiego wyboru. Standard dotyczy także estetyki budynku, w związku z czym również ten aspekt wpływa na ustalanie się cen domów.

Rozkład mieszkania

Choć może to być zaskoczeniem, rozkład mieszkania, który wpływa istotnie na jego ustawność nie ma dużego wpływu na cenę mieszkania czy domu. Jak się okazuje, nabywcy są skłonni zrezygnować z wygód, jakie zapewnia przemyślany układ pomieszczeń, na rzecz oszczędności. Dla osoby planującej kupno nowego domu lub mieszkania jest to dobra nowina – zawsze warto rozglądać się za lokalem najbardziej odpowiadającym naszym preferencjom pod względem rozkładu, bo znalezienie idealnego rozwiązania w przystępnej cenie jest możliwe.

Oprócz trzech wymienionych aspektów wpływających na wartość mieszkania warto wspomnieć również o roli, jaką odgrywa moda. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak np. Poznań, na ceny nieruchomości wpływają chwilowe trendy dotyczące m.in. lokalizacji. Chcąc zaoszczędzić na inwestycji, rozsądnie jest nie kierować się obowiązującą modą, a zamiast tego skupić na poszukiwaniu ofert najbliższych naszym wyobrażeniom o wymarzonym domu.

śr. ocena 5 / głosów 1