adwokat

Charakterystyka zawodu adwokata

Zawód adwokata zalicza się obecnie do najbardziej prestiżowych zawodów, a osoby pracujące w tej funkcji cieszą się dużym zaufaniem. Jednak droga do zdobycia możliwości parania się tym zajęciem nie jest łatwa i wymaga sporego nakładu pracy.

Wymagania wobec adwokatów

Wykonywanie zawodu adwokata wiąże się z koniecznością odbycia długiej i wymagającej edukacji prawniczej. Oprócz obowiązkowych studiów pięcioletnich, kandydaci na adwokatów muszą odbyć kilkuletnią aplikację adwokacką, odbyć praktyki i pozytywnie przejść przez państwowy egzamin adwokacki – wyjaśnia nasz rozmówca z Kancelarii Łukasza Węgłowskiego.

Wymagania wobec adwokatów nie ograniczają się jednak wyłącznie do wykształcenia. Zgodnie z Ustawą o adwokaturze, na listę adwokatów może trafić tylko osoba nieskazitelnego charakteru, korzystająca w pełni z praw publicznych i posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Zadania w pracy adwokata

Choć adwokat kojarzy się przede wszystkim jako obrońca w postępowaniu karnym, jego praca nie ogranicza się wyłącznie do reprezentowania klientów podczas rozpraw w sądzie i przed urzędami. Do jego głównych zadań należy udzielanie pomocy prawnej w różnych formach, ale przede wszystkim udzielanie profesjonalnych porad prawnych. W codziennej pracy sporządza więc opinie, akty i inne dokumenty prawne.

Warunki zatrudnienia

Ponieważ zawód adwokata zalicza się do tzw. zawodów wolnych, adwokat nie może liczyć na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Z reguły młodzi adwokaci związani są z kancelariami starszych doświadczeniem kolegów po fachu, ale mogą też pracować w własnych kancelaria, wspólnotach biurowych lub spółkach.

O wiele bardziej korzystnym sposobem pracy jest założenie własnej kancelarii, jednak do realizacji takiego przedsięwzięcia potrzebny jest duży dorobek zawodowy i olbrzymi nakład pracy. Prowadzenie własnej kancelarii wymaga od adwokata doskonałej organizacji, samodyscypliny, dyspozycyjności i zaangażowania.

śr. ocena 5 / głosów 4