Cechy dobrej księgowej

Dla wielu firm znalezienie dobrej, godnej zaufania księgowej jest kluczowym warunkiem do prowadzenia działalności gospodarczej. Bez względu na to, czy będzie to jedna osoba, czy zespół biura rachunkowego, najważniejsze są tu kompetencje, doświadczenie oraz zaangażowanie w wykonywaną pracę. Jakie jeszcze cechy powinna być dobra księgowa? Szczegóły w artykule poniżej.

Właściwy człowiek do spraw księgowych

Do tego, aby być dobrym księgowym nie wystarczy ukończenie studiów ekonomicznych i dyplom magistra w tej dziedzinie. Równie ważna będzie tu chęć rozwoju i poszerzania swoich kwalifikacji. Jak przyznają pracownicy biura rachunkowego PLUS, dobry księgowy musi śledzić wszelkie zmiany w obowiązujących przepisach z zakresu księgowości oraz podatków, aby móc zapewnić klientom rzetelne i profesjonalne usługi. Na jakość pracy księgowego na pewno przekłada się też jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe: im jest ono większe, tym większa szansa na to, że mamy do czynienia z kompetentnym specjalistą.

W czym pomoże dobra księgowa?

Wybierając do współpracy księgową, warto pamiętać, że potrzebujemy wszechstronnego specjalisty, który fachowo zajmie się naszymi sprawami takimi jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie podatków, reprezentowanie przed organami państwowymi, prowadzenie różnego rodzaju ewidencji, fachowe doradztwo, sprawy kadrowo-płacowe oraz wiele, wiele innych. Wszystkie te usługi powinny być świadczone w oparciu o obowiązujące prawo, ale też z uwzględnieniem interesów klienta. Dobry księgowy jest w stanie zapewnić odpowiednią pomoc, a gdy brakuje mu wiedzy z danej dziedziny lub doświadczenia – wskazać innego specjalistę, który udzieli klientowi fachowego wsparcia.

Zaangażowanie i co jeszcze?

Dobra księgowa powinna być w stu procentach zaangażowana w wykonywane obowiązki oraz odznaczać się dobrą organizacją pracy i elastycznością. Powinna być też osobą odpowiedzialną oraz dotrzymującą przyjętych zobowiązań i terminów. Na pewno przydadzą się też takie cechy jak odporność na stres i pracę pod presją czasu oraz dokładność i skrupulatność. W pracy księgowej nie ma miejsca na błędy czy pomyłki, dokumenty też powinny być utrzymywane w należytym porządku. Jeśli chodzi o kontakty zawodowe, takie cechy dobrej księgowej jak komunikatywność, cierpliwość i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych też powinny być mile widziane. Księgowy powinien też, podobnie jak każda inna osoba, z którą łączą nad relacje biznesowe, być człowiekiem o dużej kulturze osobistej: kontakty z nim nie mogą wywoływać u klienta negatywnych emocji.

śr. ocena 5 / głosów 5