kantor

Cechy dobrego kantoru

Kantory same ustalają kursy walut, dlatego kupując albo sprzedając walutę na lotnisku możesz stracić nawet 30% na kiepskiej wymianie. Doradzamy, jak znaleźć dobry kantor, w którym bezpiecznie i korzystnie wymienisz swoje pieniądze.

Strona internetowa z orientacyjnym kursem

Dobry kantor powinien posiadać stronę internetową. Znajdziesz tam godziny otwarcia i podstawowe informacje o danej placówce. Zazwyczaj na stronie umieszczony jest również kurs wymiany walut z podaną datą jego ostatniej aktualizacji. Jeśli kursu nie ma, to najprawdopodobniej kantor nie miał czym się pochwalić… Musisz jednak pamiętać, że kurs na stronie jest orientacyjny i nie stanowi oferty handlowej. Dlatego, przed wyjściem do kantoru powinieneś potwierdzić kurs telefonicznie.

Kursy hurtowe

Kantory zazwyczaj oferują dwa rodzaje kursów – detaliczny i hurtowy. Kurs hurtowy dotyczy większych transakcji (około 3000 PLN). Jest z  reguły wyższy o kilka groszy niż kurs detaliczny. Jednak przy większych transakcjach ta różnica zaczyna przybierać rozmiar naprawdę solidnych kwot, dlatego warto o tym pamiętać. Jeśli planujemy wymianę bardzo dużej kwoty, możemy też spytać o możliwość indywidualnej negocjacji kursu, dzięki temu uzyskamy lepsze warunki niż klienci hurtowi.

Rzetelność i bezpieczeństwo

Najważniejsze na koniec. Pamiętaj, że transakcja musi być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego warto sprawdzić renomę kantoru. Możesz to zrobić dowiadując się od ilu lat działa na rynku i czy prowadzi szkolenia swoich pracowników.

Jak wyjaśnia specjalista z kantoru wymiany walut „Alex”: Personel dobrego kantoru powinien być wszechstronnie przygotowany do obsługi Klientów. Winien posiadać niezbędną wiedzę nabytą na kursach i szkoleniach, szczególnie z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Te kilka prostych zasad wymienionych w artykule sprawi, że unikniesz niepotrzebnego wzrostu kosztów podróży i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Dlatego, zamiast płacić kantorowi wysoką marżę, lepiej skorzystaj z naszych rad i poszukaj takiego, który zaoferuje Ci korzystną i bezpieczną wymianę.

śr. ocena 5 / głosów 5